Macomer (Macumère) është një komunë në Italiprovincën Nuoros, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 122.77 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 563 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 10.128 banorë[2].

 Macomer
Qytet
Vendndodhja
 Macomer is located in Itali
 Macomer
 Macomer
40°15′50″V 8°46′30″L / 40.264°V 8.775°L / 40.264; 8.775Koordinatat: 40°15′50″V 8°46′30″L / 40.264°V 8.775°L / 40.264; 8.775
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Nuoros
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 122.77 km2
Lartësia 563 m (m.n.d.)
Popullsia 10.128 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   08015
Prefiksi   0785
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


ReferimeRedakto

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Macomer – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale