Mali i Jabllanicës

mal në Shqipëri dhe Maqedoni

Jablanica (shqip: Jabllanica; maqedonisht: Јабланица) është një malShqipëri dhe Republikën e Maqedonisë, i cili shtrihet përgjatë kufirit midis dy vendeve.[1] Kreshta e gjatë malore është më e lartë se 2000 m për rreth 50 km, ndërsa pjesa më e lartë e vendosur në qendër të saj është Guri i Zi, Jabllanica në 2257 m lartësi.

Jablanica, afër fshatit Belicë e Sipërme

Shtrirja gjeografikeRedakto

Të dy vendet kanë 50 % të malit, Shqipëria anën perëndimore kurse Maqedonia anën lindore. Mali i Jabllanicës përmban shumë liqene të mëdha malore. Mali Shebenik është i vendosur vetëm në perëndim të Jabllanicës dhe quhet Parku Kombëtar i Shebenik-Jabllanicës. Qytetet më të afërta me Jabllanicën janë Librazhdi në Shqipëri dhe Struga në Maqedoni.

FaunaRedakto

Vargmali është një nga vendet e pakta në Ballkan që mban Rrëqebullin ballkanik (Lynx lynx martinoi), një specie të rrëqebullit të Euroazisë(Lynx lynx).[1] Numri i përgjithshëm i kësaj kafshe të rrezikuar është vlerësuar nga PPNEA të jetë poshtë numrit 100 individë.

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ a b Spangenberg, Annette; etj. "Jablanica-Shebenik Working towards a transboundary protected area for the Balkan lynx" (PDF). Euronatur. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 15 maj 2012. Marrë më 21 janar 2013. Përdorim i gabuar i et al. në: |last= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Koordinatat: 41°15′V 20°30′L / 41.250°V 20.500°L / 41.250; 20.500