Margaret Mitchell

Margaret Munnerlyn Mitchell (8

Margaret Munnerlyn Mitchell (8.11. 190016.8. 1949) SHBA, shkrimtare amerikane e shpërblyer me Çmimin Pulitzer në vitin 1937, për romanin e saj të popullarizuar, Gone with the Wind (Iku bashkë me erën), i botuar një vit më herët më 1936[1]. Romani vlerësohet si njëri ndër librat më të popullarizuar të të gjitha kohërave, ndërsa është shitur në 28 milion kopje. Sipas motiveve të këtij romani më 1939 u ekranizua edhe në film, dhe sot është filmi më i shikuar në historinë e Hollywoodit i cili fitoi numër rekord të Çmimeve Oscar.

Margaret Mitchell
U lind më8.11. 1900
Atlanta, Georgia, SHBA
Vdiq më16.8. 1949
Grady Memorial Hospital, Atlanta, Georgia, SHBA
KombësiaAmerikane
Gjinitë letrareRomance, Roman historik

Referimet Redakto

  1. ^ "5 Honors Awarded on the Year's Books: ...", The New York Times, Feb 26, 1937, page 23. ProQuest Historical Newspapers The New York Times (1851–2007).

Lidhjet e jashtme Redakto