Iku bashkë me erën (ang. Gone with the Wind) është një dramë amerikane me temë dashurie historike nga viti 1939 i përshtatur nga romani i vitit 1936 nga Margaret Mitchell. Filmi u prodhua nga David O. Selznick i Selznick International Pictures dhe me regji të Victor Fleming. I vendosur në jug të Amerikës në sfondin e Luftës Civile Amerikane dhe epokës së Rindërtimit, filmi tregon historinë e Scarlett O'Hara (Vivien Leigh), vajzës me vullnet të fortë të një pronari plantacioni në Xhorxhia, pas ndjekjes së saj romantike të Ashley Wilkes (Leslie Howard), i cili është i martuar me kushërirën e tij, Melanie Hamilton (Olivia de Havilland) dhe martesa e saj pasuese me Melanie Hamilton (Olivia de Havilland).

Gone with the Wind
Pllakati i filmit: Gone with the Wind
Regjia ngaVictor Fleming
Shkruar ngaSidney HoWard
Bazuar nëGone with the Wind
nga Margaret Mitchell
ProdhuesiDavid O. Selznick
LuajnëVivien Leigh, Clark Gable, Olivia de Havilland, Leslie Howard, Barbara O'Neill.
KinematografiaErnest Haller
MontazhiHal C. Kern
James E. Newcom
MuzikaMax Steiner
Shpërndarë ngaLoew's Inc.[1][nb 1]
Data e publikimit
15 dhjetor 1939
Kohëzgjatja
222 min (versioni fillestar)/238 min (versioni i përpunuar)
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$3.85 million
Fitimi>$390 million
Trailer

Filmi pati një prodhim të trazuar. Fillimi i xhirimeve u shty për dy vjet deri në janar 1939 për shkak të vendosmërisë së Selznick për të siguruar Gable për rolin e Rhett, dhe përfundoi korrikun e ardhshëm. Roli i Scarlett ishte i vështirë për t'u luajtur dhe 1400 gra të panjohura u intervistuan për këtë pjesë. Skenari origjinal i Sidney Howard iu nënshtrua shumë rishikimeve nga disa shkrimtarë për ta zvogëluar atë në një gjatësi të përshtatshme. Regjisori origjinal, George Cukor, u shkarkua menjëherë pas fillimit të xhirimeve, dhe u zëvendësua nga Fleming, i cili nga ana e tij u zëvendësua për pak kohë nga Sam Wood ndërsa mori pak kohë për shkak të rraskapitjes. Post-produksioni përfundoi në nëntor 1939, vetëm një muaj para premierës së tij.

Ai mori vlerësime përgjithësisht pozitive pas publikimit të tij më 15 dhjetor 1939. Ndërsa kasti u vlerësua gjerësisht, koha e gjatë mori kritika. Në edicionin e 12-të të Çmimeve Oscar, Gone with the Wind mori dhjetë çmime Oscar (tetë konkurruese, dy nderi) nga trembëdhjetë nominime, duke përfshirë fitimet për filmin më të mirë, regjisorin më të mirë (Fleming), skenarin më të mirë të adaptuar (i dhënë pas vdekjes Sidney Howard), atoren më të mirë (Leigh), dhe aktoren më të mirë në rol dytësor (Hattie McDaniel, duke u bërë afrikano-amerikanja e parë që fitoi një çmim Oscar). Ai vendosi rekorde për numrin gjithsej të fitoreve dhe nominimeve në atë kohë.

Gone with the Wind ishte jashtëzakonisht popullor kur u publikua për herë të parë. Ai u bë filmi me fitimet më të larta të realizuar deri në atë moment dhe mbajti rekordin për më shumë se një çerek shekulli. Kur përshtatet për inflacionin monetar, ai është ende filmi me fitimin më të lartë në histori. Ai u ripublikua periodikisht gjatë gjithë shekullit të 20-të dhe u rrënjos në kulturën popullore. Edhe pse filmi është kritikuar si negacionizëm historik, duke lavdëruar skllavërinë dhe mitin e Kauzës së Humbur të Konfederatës, ai është vlerësuar si nxitës i ndryshimeve në mënyrën në të cilën afrikano-amerikanët përshkruheshin kinematografik. Gone with the Wind konsiderohet si një nga filmat më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe në vitin 1989 u bë një nga njëzet e pesë filmat inaugurues të përzgjedhur për t'u ruajtur në National Film Registry të Shteteve të Bashkuara.

Ekipa e filmit

Redakto

Çmimet

Redakto
 • Fitues i 10 Çmimeve Oscar (filmi më i mirë, regjia, skenari, aktorja kryesore Vivien Leigh, aktorja për rol dytësor Hattie McDaniel, skenografia, fotografia dhe (çmime të veçanta për përdorim revolucionar të ekipës së produkcionit me ngjyra) 5 nominime (aktorimë i mirë Clark Gable, aktorja dytësore Olivia de Havilland, efekte speciale, muzikë, ton)
 • Fitues edhe i New York Film Critics Circle Award (aktorja më e mirë kryesore Vivien Leigh)

Foto të aktorëve kryesorë

Redakto

Interesante

Redakto
 • Gary Cooper e rrefuzoi rolin e Rhett Butlerit. I cili edhe ka shtuar se ky film “do të jetë dështimi më i madh në historinë e Hollywoodit[3].
 • 1.400 aktore ja në lajmëruar për rolin kryesor të Scarlett O’Hara. Mes tyre ishte edhe Olivia de Havilland, e cila edhe fitoi rolin e Melanie.
 • George Cukor e filloi regjinë e filmit, i cili punoi xhirim 17 minuta , por e braktisë xhirimin pasi mendon se skenari nuk funksionon si duhet.
 • Hattie McDaniel bëhet e para zezake nominuese dhe fituese e Oscarit për rolin në film.
 • Clark Gable ishte mërzitur me sa duket aq e rend, për të cilën Rhett Butler qan pasi Scarlett ka humbur fëmijën e saj gjatë shtatzënisë, ka menduar edhe për të lënë projektin. Por, Olivia de Havilland e bindë atë të qëndrojë [4].
 • Kur në premierën e fshehur në Riverside, para audiences së entuziazmuar dhe në këmbë me ovacione përshëndesin filmin, duke shkaktuar te prodhuesi David O. Selznick, një qarje me lot gëzimi.[5].
 • Duke e përshtatur me inflacionin, nga filmi janë fituar të ardhura bruto $ 3785107801, i cili do të jetë filmi më komerciale i të gjitha kohërave.
 • Në listën e ngushtë për rolin e Scarlett O'Harra mbeti Paulette Goddard dhe Vivien Leigh. Në fund, megjithatë, Leigh fitoi rolin, edhe pse ajo nuk ishte veçanërisht e lavdishme.
 • Versioni i parë origjinal i filmit zgjati katër orë e gjysmë. Më vonë u shkurtuar në 48 minuta.
 • Skena e parë që u Xhirua ishte një halë në Atlanta që digjet gjatë Luftës Civile. Të cilën me të vërtetë e kishte kapur zjarri, ndër të tjera, ishin dyert e setit të filmave "King Kong"
 • Fjalia e fundit e Clark Gable në filmi, “Frankly, my dear, I don’t give a damn”, i ka shkaktuar një denim studios për mallkim të paguajnë $ 50,000. Fjalën "mallkim" (mallkim) kanë provuar më vonë ta presinkronizojnëi, por ajo nuk shkuar mire.[6]

Shënime

Redakto
 1. ^ Loews ishte kompania mëmë e MGM.[2]

Referime

Redakto
 1. ^ "Gone With the Wind". The American Film Institute Catalog of Motion Pictures (në anglisht). American Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2020. Marrë më 12 janar 2013.
 2. ^ Gomery, Douglas; Pafort-Overduin, Clara (2011). Movie History: A Survey (në anglisht) (bot. 2nd). Taylor & Francis. fq. 144. ISBN 9781136835254.
 3. ^ IMDb.com, "Gone with the Wind" - trivia
 4. ^ "Reelclassics.com, "Gone with the Wind"" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2011. Marrë më 29 maj 2015.
 5. ^ Franklymydear.com - 1939, "Filming & Premiere"
 6. ^ "Reelclassics.com, "Gone with the Wind"" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2011. Marrë më 29 maj 2015.

Lidhjet e jashtme

Redakto