Masakra në Abri të Epërme (serbisht: Masakr u Gornjem Obrinju) i referohet vrasjes së 21 shqiptarëve të Kosovës, që i përkasin të njëjtës familje, në një pyll jashtë fshatit Abri e Poshtme më 26 shtator 1998 gjatë Lufta e Kosovës. Midis viktimave ishin gra dhe fëmijë.


Masakra në Abri të Epërme
VendndodhjaAbria e Epërme, Kosovë, Konfederata Serbia dhe Mali i Zi
Data26 shtator 1998
ShënjestraShqiptarët në Kosovë
Lloji i sulmitVrasje masive
Vdekje21
AutorëtPolicia serbe

Ushtria Jugosllave ishte vendosur në këtë zonë për disa muaj në një sulm të madh kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), e cila kishte marrë kontrollin e lirshëm të një të tretës së krahinës. Ka pasur luftime serioze në zonat e Suharekës dhe Drenicës .[1] Të paktën 14 policë ishin vrarë nga UÇK-ja në fillim të atij muaji.[2] Më 25 shtator, një automjet policor serb u hodh në erë nga një shpërthim në rrugën midis Likovacit dhe Abrisë së Epërme me pesë të vdekur.[3] UÇK-ja u tërhoq nëpër fshatra pas sulmeve të tyre të shpeshta ndaj policisë serbe, duke ekspozuar civilë, në mënyrë që të merrte vëmendjen dhe mbështetjen e Perëndimit me vdekje civile.[4] Sipas HRW, policia speciale serbe u hakmor duke vrarë 21 civilë, që i përkisnin familjes Deliaj nga Abria e Poshtme, më 26 shtator. Midis këtyre ishin 9 gra dhe 5 fëmijë.[5] Ata ishin ekzekutuar në një pyll aty pranë. Më vonë po atë ditë, 14 burra u zgjodhën rastësisht disa kilometra larg Abrisë së Epërme, u abuzuan për disa orë, pastaj përfundimisht 13 u ekzekutuan në Golubovac. Më 27 shtator studiuesit dhe gazetarët e HRW mbërritën në fshat dhe dokumentuan masakrën, duke mbledhur një mbulim të madh të medieve perëndimore.

Shiko edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Human Rights Watch (1999). "Federal Republic of Yugoslavia: A Week of Terror in Drenica, Humanitarian Law Violations in Kosovo". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dag Henriksen (15 nëntor 2013). NATO's Gamble: Combining Diplomacy and Airpower in the Kosovo Crisis, 1998-1999. Naval Institute Press. fq. 132–. ISBN 978-1-61251-555-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ International Campaign to Ban Land Mines (1999). Landmine Monitor Report 1999: Toward a Mine-free World. Human Rights Watch. fq. 831–. ISBN 978-1-56432-231-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Fred C. Abrahams (15 maj 2015). Modern Albania: From Dictatorship to Democracy in Europe. NYU Press. fq. 264–. ISBN 978-1-4798-9668-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Jasminka Udovicki; James Ridgeway (10 tetor 2000). Burn This House: The Making and Unmaking of Yugoslavia. Duke University Press. fq. 331–. ISBN 0-8223-8091-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto