Merdari (Besianë)

fshat në Kosovë

Merdar është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Medianë. Ky fshat ndodhet në kufi me Serbinë dhe aty gjëndet kalimi kufitar zyrtar ndërmjet dy shteteve, Kosovës dhe Serbisë. Kosovarët e diasporës që udhëtojnë nëpër Serbi duhet të kalojnë nga pika kufitare e Merdarit. Në vitin 1878 fshati ishte i ndarë, me një pjesë në Kosovë dhe pjesa tjetër në Serbi.

Merdar
Medianë
Fshat
Vendndodhja
Merdar is located in Kosova
Merdar
Merdar
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 55′ 59″ Veri

21° 14′ 5″ Lindje

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto