Mesina

komunë italian
(Përcjellë nga Messina)


Messina (240.890 banore) është një qytet në jug të Italisë, Sicili.

Messina
Qytet
noform
Pamje nga Mesina
Vendndodhja
Messina is located in Itali
Messina
Messina

Koordinatat: 38°11′0″V 15°33′0″L / 38.18333°V 15.55000°L / 38.18333; 15.55000

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sicilia
Provinca Messina
Kryetari i Bashkisë Renato Accorinti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 213,75 km2
Popullsia 240,890 banorë
Dendësia 1 126.97 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Messinesi
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 98121-98168
Prefiksi 090
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Koordinatat 38° 11′ 0″ Veri

15° 33′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare Faqja zyrtare