Modelja (anglisht ['mɔdl], gjermanisht: 'mɔdel, frengjisht: mannequin, ['manəkɛ̃] (lexo:manek´ë), që nënkupton një "kukull vitrinash") quhen ata persona, detyra kryesore e të cilëve është paraqitja optike e trupit të tyre, për qëllime reklamash, të prezantimit të një sendi, ose dhe për shitje sidomos të prodhimeve të veshjes. Paraqitja e modeleve mund të bëhet edhe për estetikë, për qëllime artistike, ose edhe për të përkrahur interesa politike.

Modelja braziljane Gisele Bündchen

Modelja është personi që i prin një shfaqje mode. Modelimi është kthyer në një profesion artistik, që mësohet kryesisht nëpër shkolla private. Profesioni i modelimit ka marrë një zhvillim edhe tek meshkujt.

Modeli mashkull është futur në modë shumë më vonë se modelja femër, kjo është një dukuri që kohët e fundit po vërehet shpesh në parakalimet mbi tapetet e modës.

Shih edhe Redakto

Literaturë Redakto

Filma dokumentarë Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Model – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Burimet e informacionit Redakto