Nadine Gordimer (20 nëntor 1923 - 13 korrik 2014) është shkrimtare, politikane dhe aktiviste jugoafrikane. Fituese e Çmimit Nobel për Letërsi në vitin 1991. Opusi letrar i saj është marrë shumë kohë me tema të ndryshme e posaçërisht me ato të lidhura me apartheidin në Afrikën e Jugut.Ishte shumë kohë aktiviste për zhdukjen e apartheidit, prandaj ishte pjesëmarrëse në Kongresin nacional afrikan në kohën kur këto aktivitete ishin të ndaluara. Gjithashtu është aktiviste për mbrojtjen e pacientëve të sëmurë nga AIDSi.

Nadine Gordimer Nobel prize medal.svg
U lind më20 nëntor 1923
Springs, Gauteng, Johannesburg,
Afrika e Jugut
Vdiq më13 korrik 2014
KombësiaJugoafrikane
Gjinitë letrareDramaturge, Romansiere
Nadine Gordimer (2010)

BibliografiaRedakto

RomaneRedakto

DramaRedakto

NovelaRedakto

EseRedakto

Vepra në gjuhën shqipeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto