Njësia administrative Gurrë

Koordinatat: 41°19′V 20°06′L / 41.32°V 20.1°L / 41.32; 20.1

Njësia administrative Gurrë
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Dibrës
Rrethi Rrethi i Matit
Bashkia Bashkia Klos
Të dhënat bazë
Faqja zyrtare
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Gurrë është një ndër 31 komunat e Qarkut të Dibrës, që shtrihet në rrethin e Matit. Komuna e Gurrës përbehet nga 6 fshatra: Gurra e Madhe, Gurra e Vogël, Rripa, Mishtri, Shulbatra dhe Domi. Lugina e Lumit Mat e përshkon përgjatë gjithë gjatësisë së sipërfaqes së komunës dhe e ndan atë me Komunën e Suçit. Komuna Gurrë kufizohet me Komunën e Suçit, Bashkinë e Klosit, Komunën Komsi, Komunën e Xibrrit, dhe Komunën Zall-Bastar (Tirane).

VendbanimetRedakto


BurimetRedakto