Noah Cameron Schnapp (lindur më 3 tetor 2004)[2] është një aktor amerikan.[3] Ai u bë i famshëm për rolin e Will Byers në serialin televiziv të Netflix-it të zhanrit horror fantastiko-shkencor, Stranger Things, për të cilin fitoi çmimin Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series me anëtarët e tjerë të kastit. Rolet e tij në film përfshijnë Roger Donovan në dramën historike të Steven Spielberg Bridge of Spies (2015) dhe zërin e Charlie Brown në filmin e animuar The Peanuts Movie (2015).

Noah Schnapp
Schnapp në San Diego Comic-Con 2017
U lind në
Noah Cameron Schnapp[1]

(2004-10-03) 3 tetor 2004 (19 vjeç)
Qyteti i Nju Jorkut, SHBA
Shtetësia
 • Shtetet e Bashkuara
 • Kanadaja
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2014–sot
Njohur përStranger Things

Jeta e hershme Redakto

Schnapp lindi në qytetin e Nju Jorkut, Nju Jork, nga Mitchell dhe Karine Schnapp (née Perez), dhe u rrit jashtë qytetit në qytetin Scarsdale.[4][5] Schnapp është hebre[6][7] dhe është bërë Bar Mitzvah në Izrael.[7] Ai ka një motër binjake.[8] Ai ka nënshtetësi kanadeze; Babai i tij është me origjinë hebreje ruse, ndërsa nëna e tij ka prejardhje hebreje marokene.[9][10]

Dëshira e Schnapp për të aktruar filloi kur ai ishte rreth pesë vjeç pasi shikoi produksionin e Annie në Broadway.[11] Ai interpretoi role aktrimi në shfaqje shkollore dhe komunitare. Kur ishte 8 vjeç, mësuesi i tij i aktrimit i sugjeroi të bënte karrierë profesionale. Prindërit e Schnapp e regjistruan atë në një program aktrimi në Westchester's Star Kidz me trajnerin Alyson Isbrandtsen, i cili së shpejti e referoi atë te MKS&D Talent Management për mundësi karriere.

Karriera Redakto

Aktrimi Redakto

Debutimi në aktrim i Schnapp ishte në filmin e vitit 2015, fitues i çmimit Oscar, Ura e Spiunëve, me regji të Steven Spielberg.[12] Ai luajti Roger, djalin e personazhit James B. Donovan. Njëkohësisht, Schnapp zëroi personazhin kryesor, Charlie Brown, në filmin e animuar The Peanuts Movie.

Zbulimi i tij erdhi në korrik 2016, kur ai filloi të luante si Will Byers në serialin televiziv horror fantashkencë të Netflix, Stranger Things.[13] Ai u promovua në serial të rregullt për sezonin e dytë të serialit, i cili u shfaq premierë më 27 tetor 2017.[14] Schnapp gjithashtu luajti në filma të pavarur si Abe (2019) dhe <i id="mwZw">Waiting for Anya</i> (2020). Ai u shfaq në filmin komedi të Halloween 2020 Hubie Halloween. Në prill 2022, Schnapp iu bashkua kastit të The Tutor.[15]

Sipërmarrje të tjera Redakto

Në vitin 2019, ai hapi një kanal në YouTube me emrin e tij.[16] Aktiv për një vit e gjysmë, ai krijoi kryesisht vlog dhe video të stilit të jetesës. Që nga qershori 2022, kanali ka 4.2 milionë abonentë dhe ka fituar 110 milionë shikime.[17]

Në nëntor 2021, Schnapp lançoi To Be Honest (TBH), një kompani ushqimesh me ushqime të fokusuara në qëndrueshmëri.[18][19]

Filmografia Redakto

Film Redakto

Viti Titulli Roli Shënime  Ref.
2015 Bridge of Spies Roger Donovan [20]
2015 The Peanuts Movie Charlie Brown (zëri) [21]
2016 The Circle Lucas Film i shkurtër [22]
2018 We Only Know So Much Otis Copeland [23]
2018 The Legend of Hallowaiian Kai (zëri) [24]
2020 Abe Abe [25]
2020 Waiting for Anya Jo [26]
2020 Hubie Halloween Tommy [27]
2021 Who Are You, Charlie Brown? Vetë ai Dokumentar
TBD The Tutor Në prodhim

Televizion Redakto

Viti Titulli Roli Shënime Ref. 
2016–sot Stranger Things Will Byers Rol dytësor (sezoni 1), rol kryesor (sezoni 2–sot)
2017 Lip Sync Battle Vetë ai Episodi: "The Cast of Stranger Things" [28]
2018 Liza on Demand Evan / Trevor 2 episode
2021 Stranger Sharks Vetë ai TV special (Shark Week)

Videolojëra Redakto

Viti Titulli Roli  Ref.
2015 The Peanuts Movie: Snoopy's Grand Adventure Charlie Brown [29]

Video muzikore Redakto

Viti Titulli Artist  
2016 "LA Devotee" Panic! at the Disco
2018 "In My Feelings" Drake
2020 "See You" Johnny Orlando

Çmimet dhe nominimet Redakto

Çmime dhe nominime të pranuara nga Noah Schnapp
Çmimi Viti Kategoria Puna Rezultati Ref.
Gold Derby Awards 2018 Best Breakthrough Performer of the Year Kandidat/e [30]
Best Drama Supporting Actor Stranger Things Kandidat/e
MTV Movie &amp; TV Awards 2018 Best Frightened Performance Stranger Things Fitues/e [31]
Best On-Screen Team Stranger Things Kandidat/e [32]
Screen Actors Guild Award 2017 Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series Stranger Things Fitues/e
2018 Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series Stranger Things Kandidat/e [33]
2020 Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series Stranger Things Kandidat/e [34]
Teen Choice Awards 2019 Choice Summer TV Actor Fitues/e [35]
Young Artist Awards 2017 Best Performance in a Digital TV Series or Film<span typeof="mw:Entity" id="mwAa0"> </span>– Young Actor Stranger Things Fitues/e [36]

Referime Redakto

 1. ^ Noah Schnapp Replies to Fans on the Internet | Actually Me | GQ. GQ. 26 tetor 2020. Koha në të cilën tregohet në video: 4:58. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2021. Marrë më 8 qershor 2022 – nëpërmjet YouTube. {{cite AV media}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Celeb birthdays for the week of Oct. 1-7". Ottawa Citizen. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2017. Marrë më 24 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Frot, Mathilde. "Stranger Things star Noah Schnapp says new role 'resonated' with Jewish identity". The Times of Israel. Marrë më 8 mars 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Cudzinowski, Matt (27 tetor 2017). "Off the ice with... Noah Schnapp". NHL. Marrë më 1 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ bradlow, Lisa Coleman (13 nëntor 2015). "You're a good man, Noah Schnapp". The Scarsdale Inquirer. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2018. Marrë më 1 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Bloom, Nate (18 janar 2018). "Award season features notable Jewish actors, performers". St. Louis Jewish Light. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2019. Marrë më 21 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b "First look & set report: Noah Schnapp in Michael Morpurgo adpation 'Waiting For Anya' (exclusive)". Screen Daily. 15 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2020. Marrë më 15 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Stranger Things actor Noah Schnapp's age, net worth and twin revealed". Capital FM (në anglisht). 3 korrik 2019. Marrë më 19 qershor 2022.
 9. ^ "Jews in the News: Steven Spielberg, Sam Mendes and Lior Britton". Tampa Jewish Federation. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2020. Marrë më 15 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Noah Schnapp". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Nededog, Jethro (17 shtator 2016). "Here's what the young breakout stars of Netflix's 'Stranger Things' look like in real life". www.businessinsider.com. Marrë më 1 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Herman, James Patrick (15 shtator 2016). "EXCLUSIVE: 'Stranger Things' Star Noah Schnapp Talks Steven Spielberg, Justice for Barb and Season 2". Deadline Hollywood. Marrë më 18 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Andreeva, Nellie (20 gusht 2015). "Duffer Bros. Netflix Supernatural Drama Series Sets Young Cast, Gets Title". Deadline Hollywood. Marrë më 24 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Brownstein, Bill (6 nëntor 2015). "A chat with Noah Schnapp, the 11-year-old Montrealer who voices Charlie Brown in The Peanuts Movie". National Post. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Kroll, Justin (2022-04-13). "Garrett Hedlund, Noah Schnapp, Victoria Justice And Jonny Weston To Star In 'The Tutor'". Deadline (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-04-14.
 16. ^ "Noah Schnapp launches YouTube channel with the Dolan twins as first guests". PopBuzz (në anglisht). 12 qershor 2019. Marrë më 2022-06-12.
 17. ^ "Noah Schnapp - YouTube". www.youtube.com. Marrë më 2022-06-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Our founder". Snack TBH (në anglisht). Marrë më 2022-02-17.
 19. ^ Yu, Douglas. "'Stranger Things' Actor Noah Schnapp Takes On Nutella With New Snacking Company TBH". Forbes (në anglisht). Marrë më 2022-02-17.
 20. ^ Alex O’Connell (18 shkurt 2020). "Noah Schnapp interview — what Will from Stranger Things did next". The Times. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2020. Marrë më 27 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Nathan Marcy (27 nëntor 2014). "THE PEANUTS MOVIE Cast Announced". Business Wire. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2019. Marrë më 27 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Carl Franzen (16 nëntor 2016). "Ryan Phillippe and 'Stranger Things' Kid Star in a Film Shot Entirely on a Drone". Vice. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2020. Marrë më 27 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Matthew Huff (2 prill 2021). "Watch These Movies Starring The "Stranger Things" Cast While You Wait For Season 4". BuzzFeed. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2021. Marrë më 27 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Karlene Lukovitz (14 shtator 2018). "King's Hawaiian Bows Animated Feature Film Voiced By Stars". Media Post. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2021. Marrë më 27 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Jude Dry (17 prill 2020). "'Abe' Review: 'Stranger Things' Star Noah Schnapp Leads Foodie Drama with Too Many Flavors". IndieWire. Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2020. Marrë më 27 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Michael Morpurgo (20 shkurt 2020). "Waiting for Anya review – soapy second world war melodrama". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2020. Marrë më 27 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Amanda N'Duka (22 korrik 2020). "Adam Sandler Sets Next Netflix Comedy With All-Star Cast Including Kevin James, Julie Bowen, Maya Rudolph & Many More". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2020. Marrë më 27 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Prudom, Laura (26 maj 2017). "The 'Stranger Things' kids rocked 'Lip Sync Battle' so hard, everyone else should probably give up". Mashable. Marrë më 6 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Noah Schnapp (visual voices guide)". Behind The Voice Actors. Marrë më 5 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Montgomery, Daniel (26 korrik 2018). "2018 Gold Derby TV Awards nominations: 'This is Us,' 'Gianni Versace' and 'The Handmaid's Tale' lead the way". Gold Derby. Gold Derby. Marrë më 11 korrik 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Noah Schnapp Takes His Shot With Zendaya During His Acceptance Speech". {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "MTV Movie & TV Awards 2018 winners: Stranger Things and Black Panther dominate". 19 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Gonzalez, Sandra (17 janar 2018). "The full list of the 2018 SAG Awards nominees". CNN. CNN. Marrë më 24 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "The 26th Annual Screen Actors Guild Awards". Screen Actors Guild. 19 janar 2020. Marrë më 6 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ Swift, Andy (8 korrik 2019). "Teen Choice Awards: Stranger Things Leads Final Wave of 2019 Nominations". TVLine. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2019. Marrë më 19 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "38th Annual Awards". Young Artist Association. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2017. Marrë më 7 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto