Offenburg

qytet në Gjermani

Offenburg është qytet që ndodhet në shtetin federal Baden-Vyrtemberg, Gjermani.

Offenburg
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Offenburgut
Vendndodhja
Offenburg is located in Gjermania
Offenburg
Offenburg

Koordinatat: 48°28′V 7°56′L / 48.467°V 7.933°L / 48.467; 7.933

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Rajoni Frajburgu
Landi Baden-Vyrtemberg
Qarku
Kryetari i Bashkisë Edith Schreiner (CDU)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 78.38 km2
Lartësia 163 m (m.n.d.)
Popullsia 58.465 banorë
Dendësia 746 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 77652, 77654, 77656
Prefiksi 0781
Targa OG, BH, KEL, LR, WOL
Faqja Zyrtare www.offenburg.de

GjeografiaRedakto

Offenburgu ndodhet rreth 15 kilometra në lindje të lumit Rhein mes Karlsruhe dhe Frajburgut dhe 27 kilometra në juglindje të Strasburgut.

Kryetarët e BashkisëRedakto

 • 1801–1803: Leopold Witsch
 • 1803–1832: Johann Nepomuk Lihl and Josef Sebastian Gottwald
 • 1832–1840: Karl Josef Burger
 • 1840–1845: Landolin Löffler
 • 1845–1849: Gustav Rée
 • 1849–1859: August Wiedemeyer (1849–1851 i përkohshëm)
 • 1860–1875: Bernhard Schaible
 • 1875–1890: Franz Volk
 • 1893–1921: Fritz Herrmann
 • 1921–1934: Josef Holler
 • 1934–1945: Wolfram Rombach
 • 1945: Hermann Isenmann (i përkohshëm)
 • 1945–1946: Ludwig Heß, (i përkohshëm)
 • 1946–1947: Gustav Ernst (i përkohshëm)
 • 1947–1948: R. Moßbrugger (i përkohshëm)
 • 1949–1975: Karl Heitz
 • 1975–1989: Martin Grüber
 • 1989–2002: Wolfgang Bruder
 • since 2003: Edith Schreiner

BinjakëzimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto