Olbia (Terranòa, Tarranòa) është një komunë në Italiprovincën Sasarit, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 383.64 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 15 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 59.885 banorë[2].

Olbia
Olbia - Costume tradizionale (02).JPG
Popullsia
 • Gjithsej59,885
{{{postal_code_type}}}
  07026
Faqja zyrtare Faqja e komunës

ReferimeRedakto

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016 Arkivuar 11 mars 2019 tek Wayback Machine

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Olbia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale