Olmedo (S'Ulumèdu, Urumèddu) është një komunë në Italiprovincën Sasarit, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 33.47 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 68 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 4.161 banorë[2].

Olmedo
Popullsia
 • Gjithsej4,161
{{{postal_code_type}}}
  07040
Faqja zyrtare Faqja e komunës

Referime Redakto

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016 Arkivuar 11 mars 2019 tek Wayback Machine

Lidhje të jashtme Redakto

  •   Commons: Olmedo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale