Ferit Orhan Pamuk (7 qershor 1952, Stamboll, Turqi), është shkrimtar turk. Fitues i Çmimit Nobel për letërsi për vitin 2006.

Orhan Pamuk Nobel prize medal.svg
Orhanpamuk2.jpg
Ditëlindja: (1953-06-07) 7 Qershor 1953 (68 vjeç)
Vendlindja:Stamboll, Turqi
Kombësia:Turk
Zhanri:Romansier
Web-faqja:http://www.orhanpamuk.net/

BiografiaRedakto

Orhan Pamuk ka lindur në Stamboll, në një familje e cila ishte, siç' thotë ai vet “me orientim euro-perendimor” (për ndryshim nga e vjetra osmane). Studioi arkitekturën dhe merret me pikturë, pastaj e braktis arkitekturën (pas tre vitesh) dhe fillon gazetarinë ku diplomon më 1976. Jetën e vet dhe mendimet detalisht i përshkruan në veprën autobiografike Stambolli: qytet i kujtimeve.

VepratRedakto

RomaneRedakto

TjeraRedakto

ÇmimetRedakto

  • Çmimi Milliyet Press për romanin "Xhevdet-begu dhe djemtë e tij"
  • Çmimi Independent për letërsi të huaj 1990 (Independent Award for Foreign Fiction) për romanin "Kështjella e bardhë"
  • Çmimi letrar ndërkombëtar IMPAC Dublin 2000, për romanin "Unë jam e kuqja"
  • Peace Prize of the German Book Trade 2005, çmim letrar gjerman, si vlerësim pë opusin e tij letrar
  • Çmimi Nobel për Letërsi 2006.

Lidhje të jashtmeRedakto