Osmani III (Turqishtja osmane: عثمان ثالث‎ ‘Osmān-i sālis; 2 janar 1699 - 30 dhjetor 1757) ishte sulltani i 25-të i Perandorisë Osmane prej vitit 1754 deri më 1757.[1] Ai ishte djali i Mustafa II dhe Shehsuvar Sulltan.

Osmani III
Sulltan i 25-të Perandorisë Osmane
Në detyrë
13 dhjetor 1754 – 30 tetor 1757
Paraprirë ngaMahmuti I
Pasuar ngaMustafa III
Të dhëna vetjake
U lind më2 janar 1699
Edrene, Perandoria Osmane
Vdiq më30 tetor 1757
Stamboll, Perandoria Osmane
PunësimiSulltan (Perandor)

Osmani III jetoi shumicën e jetës së tij si i burgosur në pallat, dhe si pasojë e bërjes së sulltanit ai pati disa veçori të sjelljes. Ndryshe nga sulltanët e mëparshëm, ai e urrente muzikën dhe i dëboi të gjithë muzikantët nga pallati.

Osmani ishte përgjegjës për një dekret në vitin 1757, që ruajti Status Quo e vendeve të ndryshme të Tokës së Shenjtë për të krishterët, myslimanët dhe hebrenjtë.[2]

Referime

Redakto
  1. ^ Upham, Edward (1829). "Chapter XV: OTHMAN III Twenty Fifth Reign H 1168 A.D. 1754". History of the Ottoman Empire from its Establishment till the Year 1828. Gjendja e Konservatorit. Vëll. XL. Original from Oxford University: Constable and Co. fq. 260. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Michael R. T. Dumper; Bruce E. Stanley (2007). Cities of the Middle East and North Africa: A Historical Encyclopedia. ABC-CLIO. fq. 209. ISBN 978-1-57607-919-5. Marrë më 29 nëntor 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)