Mustafa II (Turqishtja osmane: مصطفى ثانى‎ Muṣṭafā-yi sānī; 6 shkurt 1664 – 29 dhjetor 1703) ishte sulltani i 22-të i Perandorisë Osmane prej vitit 1695 deri më 1703. Ai ishte djali i sulltanit Mehmeti IV dhe Gjylnush Sulltan, fillimisht kishte emrin Evmenia,[1]

Mustafa II
II. Mustafa.jpg
Sulltan i 22-të Perandorisë Osmane
In office
6 shkurt 1695 – 22 gusht 1703
PasardhësiAhmeti II
Pasuar ngaAhmeti III
Të dhënat vetjake
Lindur më6 shkurt 1664
Edrene, Perandoria Osmane
Vdiq më29 dhjetor 1703
Stamboll, Perandoria Osmane
ProfesioniSulltan (Perandor)

SundimiRedakto

Gjatë sundimit të tij, Lufta e Madhe Turke, e cila kishte filluar në vitin 1683, vazhdonte akoma. Pas dështimit të rrethimit të dytë të Vjenës (1683), Liga e Shenjtë kishte kapur pjesë të mëdha të territorit të Perandorisë në Evropë. Ushtritë e Habsburgëve erdhën deri në Nish, Serbinë e sotme, përpara se të ktheheshin mbrapa Danubit deri në vitin 1690. Sulltan Mustafa II ishte i vendosur të rimarrte territoret e humbura në Hungari dhe prandaj ai personalisht urdhëroi ushtritë e tij.

Së pari, marina osmane rimori ishullin e Hiosit, pasi dy herë e mundi Flotën Veneciane, në Betejën e Ishujve Inuses (1695) dhe në Betejën e Hiosit (1695), në shkurt të vitit 1695.[2] Në qershor të 1695, Mustafa II u largua nga Edrene për fushatën e tij të parë ushtarake kundër Perandorisë së Habsburgëve. Deri në shtator 1695 qyteti i Lipovës u kap. Më 18 shtator 1695, Marina Veneciane u mposht përsëri në fitoren detare të Zejtinburnu. Pak ditë më vonë, ushtria e Habsburgëve u mposht në Betejën e Lugosit. Më pas, Ushtria osmane u kthye në kryeqytet. Ndërkohë, kështjella osmane në Azov u mbrojtua me sukses kundër forcave ruse të rrethimit.[2]

Në prill 1696, Mustafa II la Edrenen për fushatën e tij të dytë ushtarake kundër Perandorisë së Habsburgëve. Në gusht 1696 rusët rrethuan Azovin për herë të dytë dhe e kapën fortesën. Në gusht të vitit 1696 trupat osmane mundën ushtrinë e Habsburgëve në Betejën e Ulashit dhe në Betejën e Ceneit. Pas këtyre fitoreve trupat osmane kapën Temishvarin dhe Koca Cafer Pasha u emërua mbrojtës i Beogradit. Më pas, ushtria u kthye në kryeqytetin osman.[2]

Në qershor të vitit 1697, Mustafa II la kryeqytetin në fushatën e tij të tretë ushtarake kundër Perandorisë së Habsburgëve. Megjithatë, Ushtria Osmane pësoi një humbje në Betejën e Zentës dhe Veziri i Madh Elmas Mehmed Pasha vdiq në betejë. Më pas, osmanët nënshkruan një traktat me Ligën e Shenjtë.[2]

Ngjarja më traumatike e mbretërimit të tij ishte humbja e Hungarisë nga Traktati i Karlowitz në vitin 1699.

Megjithatë, edhe sikur fuqia osmane të dukej si e dobët në një anë të perandorisë, kjo nuk do të thotë se përpjekjet osmane në zgjerim pushuan. Në vitin 1700, për shembull, Veziri i Madh Hysein Pashë Kypriljoti mburrej në një fis fisnik që banonte në kënetat pranë Bagdadit, që ata duhet t'i bindeshin sundimit të sulltanit, meqë kurriza e tij u shtri deri në redukimet e tyre të fortinës.

Në fund të sundimit të tij, Mustafa II u përpoq të rivendoste pushtetin në Sulltanatin, e cila kishte qenë një pozicion gjithnjë e më simbolik që nga mesi i shekullit të 17-të, kur Mehmeti IV kishte nënshkruar mbi fuqitë e tij ekzekutive tek Veziri i Madh. Strategjia e Mustafa II ishte krijimi i një baze alternative të fuqisë për veten e tij duke e bërë pozitën e timarëve, kalorësit osmanë, trashëgimtarë dhe në këtë mënyrë besnikë ndaj tij. Timekët, megjithatë, ishin në këtë pikë gjithnjë e më tepër një pjesë e vjetërsuar e makinës ushtarake osmane.

Strategemi dështoi, trupat e pakënaqur të lidhura me një fushatë gjeorgjiane të pashpërthyera në kryeqytet (të quajtur "ngjarja e Edrene" nga historianët), dhe Mustafa II u rrëzua më 22 gusht 1703.

ReferimetRedakto

  1. ^ Baker, Anthony E (1993). The Bosphorus. Redhouse Press. fq. 146. ISBN 975-413-062-0. The Valide Sultan was born Evmania Voria, daughter of a Greek priest in a village near Rethymnon on Crete. She was captured by the Turks when they took Rethymnon in 1645. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c d Bilgi