Otto von Bismarck

Otto Eduard Leopold, Princ i Bizmarkut, Dukë i Lauenburgut (shqip: Oto fon Bizmark) (1 Prill, 1815 - 30 korrik, 1898), ishte një burrështetas konservator prusian që dominoi politikën evropiane nga vitet '60 deri në vitet '90 të shek. XIX dhe qe kancelari i parë i Perandorisë Gjermane ndërmjet 1871 dhe 1890.

Oto von Bizmarku

Si kryeministri i Prusisë në vitet 1862–90, ai kishte për qëllim Bashkimin e Gjermanisë. Prej vitit 1867, ai ishte Kancelar i konfederatës Gjermane Veriore. Kur u formua Perandoria Gjermane për herë të dytë më 1871, ai shërbeu si Kancelari i saj i parë dhe ushtroi "Realpolitik" që i dha ati pseudonimin "Kancelari i Hekurt". Si Kancelar, Bizmarku pati rol të rëndësishëm në qeverinë Gjermane dhe pati ndikim të madh në politikën e jashtme Gjermane jo vetëm gjatë kohës si Kancelar, por edhe pasi i skadoi mandati.

Citate

Redakto
  • "I gjithë Ballkani nuk ia vlen as sa eshtrat e shëndetshme të një granadieri të vetëm pomeranez" - në Kongresin e Berlinit.[1]

Shih dhe këtë

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ Ludwig, Emil (1927). Bismark: the Story of a Fighter. Little. fq. 511. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)