Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Liridon Kadriu. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Për një ringjallje kulturore të muslimanëve në botë 10.10.2004 Nga: Liridon Kadriu


Muslimanët dhe arti i shtatë

Ky problem madhor siç është filmi, i cili nuk është zhvilluar po thuajse fare nga ana e muslimanëve, falë neglizhencës dhe disa mendimeve kinse filmi është risi, dhe çdo gjë risi është haram është duke i kushtuar shumë rëndë botës Islame në përgjithësi.

Mos zhvillimi i artit të shtatë nga bota islame sot po i kushton shumë shtrenjët botës Islame e në veçanti rinisë Islame të sotshme dhe do ti kushtojë shumë rëndë edhe në të ardhmen .

Para se të paraqiteshin filma të botës perendimore të cilët po thuajse të tërët me përmbajtje degjeneruese dhe shumë rrallë ndonjë film edukativ, ne si muslimanë është dashur që ti u ofrojmë të rinjëve tanë filma me përmbajtje edukative nga të gjitha aspektet e jetës dhe do të kishim fatin që sallat e filmit në vendet muslimane të mbusheshin me filma me përmbatje të mirë e edukative, sot fatkeqsisht sallat në botën Islame mbushen me filma të ndytë të botës perindomore dhe rinia jonë islame deziorentohet dhe infektohet me filma pa përmbajtje dhe degjenerues të botës perendimore. Sot ata të cilët thirren e thonë se filma edukativ janë vetëm ata filma të cilët kanë të bëjnë me haxhin e me namazin janë gabuar rëndë se Islami nuk ka të bëjë vetëm me haxhin e namazin por Islami është një sistem i përsosur i jetës së njeriut se dhe filmi ka vendë në të, ata të cilët mendojnë kështu janë kundër Islamit dhe nuk e marrin në tërsi Kuranin .

Filmi është një shpikje tejet e rëndësishme dhe tejet serioze nësë shfrytëzohet ashtu si duhet. Sot në vendë që të kemi filma të mirëfilltë islam si p.sh: me jetëne e ndritshme dhe thirrjet për të mirë të pejgamberëve të Islamit,me jeten dhe vepren e shehidëve islam, me jeten e thirrësve islam,filma për fëmijë me përmbatje edukative, filma në lidhje me luften e padrejtë që po benë Izraeli ndaj popullit të pafajshëm paleztinez, filma me mrekullitë e panumërta të Kuranit, me jetën bashkshortore të lumtur të një çifti musliman e shumë e shumë ngjarje të panumërta që na rrethojnë. Ne nuk i kemi asnjë nga këta filma e në vendë të këtyre filmave neve na servohen filma të perendimit nga më të ndytit, nga më anti islam, nga më anti njerëzor.

Filmi Pasioni i Krishtit i regjisorit dhe aktorit me famë botërore Mel Gibson mbushi sallat e Dubait dhe nxorri fitime milionëshe, pse të ndodh kjo, pse një film i huaj dhe atë i treguar në mënyrën krishtere të mbush sallat muslimane të filmit ku në vend të tij të kemi filimin origjinal e burimor nga vetë muslimanët në lidhje me Isanë a.s

Sot fatkeqësisht edhe në televiziomet arabe e turke sheh shumë filma e seriale të importuar nga jashtë të cilët janë anti islam dhe e shtrembërojnë islamin, siç është edhe me serialin Zhade i cili e paraqet Islamin dhe shoqërinë muslimane ashtu siç nuk janë dhe fatëkeqsisht ky serial jipet edhe në telezionit tonë 21 dhe popullta e cila nuk është mirë e infromuar për Islamin, mendon se Islami është ai që e shofim në Zhade .

Është koha e fundit dhe nuk ka kohë më për të pritur. Është koha kur duhet të themelohet Akademia Botërore e Arteve të Bukura Islame nga e cila do të dilin kuadro të afta dhe filma burimorë islam dhe do ti thuhej një herë e përgjithmonë JO dominitmit kulturor perndimore në jeten kulture Islame në të gjitha fushat .

Nga kjo Akademi do të dilnin miliarda fitime materiale dhe zëri i së vërtetës së Islamit do të kumbohej e shikohej në mbarë botën.

Kjo Akademi do të ishtë një rimëmkëmje e madhe e muslimanëve në të gjithë rruzullin botëror.

Liridon Kadriu, student i Fakultet të Filologjisë, dega e Orientalistikës, Prishtinë

Perdoruesi diskutim:11 Redakto

Ej çfarë po bën? --Eagleal  8 Gusht 2007 21:44 (UTC)

Gabim i imi kisha pas deshir nese mundeni ta grisni fare Përdoruesi:12 se un nuk kam iden si ta grisi, se pari ishte Përdoruesi:Ragip Jashari pastaj e zhvendosa tek Përdoruesi:11 duke u munduar ta gris dhe tash ne fund e zvendosa te Përdoruesi:12

i grisni keto ju lute se eshte nje gabim i imi me respekt Liridon Kadriu

Faqet mund ti grisin vetem ata qe kan te drejta administrative ne Wikipedia. Faqet Përdoruesi:11, Përdoruesi:12, Përdoruesi:Ragip dhe Përdoruesi:Ragip Jashari u grisen. Duhet te gris edhe Përdoruesi:Ragip Jashari - MARDOÇI? --Eagleal  8 Gusht 2007 22:36 (UTC)
Faleminderit shum,shum,shum po ju lutem ta grisni edhe ate. qe kur te kerkohet pastaj te mos shfaqen me keto faqe.
Faqet nuk jan grisur, ato ekzistojne si llogari por vetem materiali eshte larguar. Per te grisur faqet duhesh bere kerkes ne Wikipedia:Kuvendi dhe te informosh Përdoruesi:Dori, vetem ai und t'i gris llogaritë. (Puntori 9 Gusht 2007 09:46 (UTC))
Faqet nuk ishin te gjitha llogari. Ishin vetem faqe te crijuara ngaa nje perdorues tjeter. Vetem Përdoruesi:Ragip (ketu) eshte nje llogari. --Eagleal  9 Gusht 2007 12:10 (UTC)


Po ashtu eshte mbase puntori kishte cekur nje gje te till mirpo une te falenderoi EAGLEAL spese ato qe i bere une te kerkova ti besh dhe shpresoj qe pas disa diteve nuk do te shfaqen me ne GOOGLE

Ju keni ngarkuar figura që nuk janë përdorur në asnjë faqe. Mund ti fshini ose të gjeni artikujt e përshtatshëm ku mund të përdoren --OlsiBot (diskutimet) 9 shtator 2015 03:53 (CEST)Reply

Ju keni ngarkuar figura që nuk janë përdorur në asnjë faqe. Mund ti fshini ose të gjeni artikujt e përshtatshëm ku mund të përdoren --OlsiBot (diskutimet) 9 shtator 2015 03:53 (CEST)Reply

Ju keni ngarkuar figura që nuk janë përdorur në asnjë faqe. Mund ti fshini ose të gjeni artikujt e përshtatshëm ku mund të përdoren --OlsiBot (diskutimet) 9 shtator 2015 03:54 (CEST)Reply