Pastel Blues (album)

album nga Nina Simone


Pastel Blues është një album i këngëtares/pianistes/tekst-shkrueses Nina Simone (1933–2003). Ky studio album u regjistruar në vitin 1964 dhe 1965 në New York City dhe u lëshua në vitn 1965 nga Philips Records. Emri Pastel Blues është disi mashtrues sepse këngët në album inkorporojnë stile të ndryshme muzikore përveç blues, siç janë jazz, soul dhe folk.

Pastel Blues
Studio album by
Realizuar1965
InçizuarNew York, 21 mars, 1 dhe 6 prill 1964, 19 & 20 maj 1965
ZhanriBlues, vocal jazz, folk
Gjatësia36:00
EtiketaPhilips
ProducentHal Mooney
Nina Simone chronology
I Put a Spell on You
(1965)
Pastel Blues Let It All Out
(1966)
Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
Allmusic3.5/5 stars[1]
Sputnikmusic4.5/5 stars[2]

Lista e këngëve Redakto

 1. "Be My Husband" (Andy Stroud) – 3:20
 2. "Nobody Knows You When You're Down and Out" (Jimmie Cox) – 2:38
 3. "End of the Line" (John Edmondson, Cynthia Medley) – 2:54
 4. "Trouble in Mind" (Richard Jones) – 2:40
 5. "Tell Me More and More and Then Some" (Billie Holiday) – 3:08
 6. "Chilly Winds Don't Blow" (Hermann Krasnow, William Lovelock) – 4:01
 7. "Ain't No Use" (Rudy Stevenson) – 3:00
 8. "Strange Fruit" (Lewis Allan) – 3:29
 9. "Sinnerman" (traditional) – 10:19

Personeli Redakto

 • Nina Simone
 • Al Schackman
 • Rudy Stevenson
 • Lisle Atkinson
 • Bobby Hamilton

Rënditje Redakto

Rënditje 1965 Pozicioni më i lartë
Billboard 200 139[3]
Billboard R&B Chart 8[3]

Referime Redakto

 1. ^ Allmusic review
 2. ^ g, manos (12 shtator 2014). "Review: CD Nina Simone - Pastel Blues Album". Sputnikmusic. Marrë më 2015-01-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Nina Simone". AllMusic. Marrë më 2012-03-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)