Pearl Jam është një nga grupet muzikore më të njohura për stilin "grunge". Përpara se të njiheshin me emrin "Pearl Jam" (pearl: perlë, jam: reçel), disa prej pjestarëve të bendit patën punuar bashkë si Mother Love Bone dhe Temple of the Dog.

Pearl Jam
PearlJampic.jpg
Pearl Jam në vitin 2005
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg Seattle, Washington
ZhanriGrunge
LabelEpic Records (19912004)
J Records (2006 —)
Vite aktiv1990
Anëtarët
Jeff Ament (bas kitare)
Stone Gossard (kitare)
Mike McCready (kitare)
Eddie Vedder (vokal)
Matt Cameron (tupan / 1998 —)
Ish-anëtarët
Dave Krusen (tupan / 1990 — 1991)
Matt Chamberlain
Dave Abbruzzese
Jack Irons
Webfaqja
www.pearljam.com

Pjestarët e tanishëmRedakto

DiskografiaRedakto

Mother Love Bone (1988-1991):

Temple of the Dog (1990-1991):

Pearl Jam (1991-tani):

Lidhje të jashtmeRedakto


  Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.