Penuhë është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Shtrihet ne jugperëndim të Podujevës. Ka një lartësi mbidetare prej 700 m. Përmendet në vitin 1455. Në këtë vend kryesisht ka shqiptarë vendas dhe serbë (77%). Kurse pjesa tjetër (22.7%) është e përbërë prej familjeve muhaxhire. Prej muhaxhirëve janë ardhur dhe janë vendosur ketu këto familje: Dedincët, Paçaradët, Shushunjakët, etj. [1]

Penuhë
Fshat
Vendndodhja
Penuhë is located in Kosova
Penuhë
Penuhë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 628 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 50′ 34″ Veri

21° 9′ 6″ Lindje

Shih dhe këtëRedakto

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto