Piermario Morosini (5 korrik 1986 - 14 prill 2012) lindi ne BergamoItalisë ishte futbollist i cili ishte nën pronsi te klubit Udinese Calcio por ishte i hazuar tek skuadret tjera si Livorno,Bolgona,Venezia etj...

Piermario Morosini

Kariera si Senior Redakto

  • 2005-2006 Udinese
  • 2006-2007 Bolgona (i huzuar),
  • 2007-2009 Viecenza
  • 2009-2012 Udinese
  • 2010 Padova (i huazura).
  • 2011 Viacenza (i huazura).
  • 2012 Livorno (i huazura).

Kombetare Redakto

  • 2006-2009 Italija U21.

Vdekja Redakto

Piermario Morosin ne ndeshjen qe zhvillohej me 14 prill 2012 ne Pescara te italise ku skuadri tij po avansonte me rezltat 2-0 ne minutën 34 Morosini pesoj nje sulm kardik dhe Morosini ra pa vetdije ne fush referi ndrpu lojen dhe mjeket nxituan per ta quar ne spital pse kuptuan se poblemi i morosint ishte shum serioz per shkak te vonesave per ne spital na komunikacioni i ndendur Deshtoi arresti kardiak dhe Piermario Morosin vdiq ne spitalin e Peskares

Piermario Morosin vdiq ne moshën 25 Vjeqare nga infarti dhe end nuk dihet se qfar e shkatoi infartin qe i morri jeten Morosint

Referimet Redakto

Lidhje te jashtme Redakto