Papa Piu IV (Giovanni Angelo Medici di Marignano l. 31 mars 1499, Milano - v. 9 dhjetor 1565, ) ishte papa i 224 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 25 dhjetor 1559 dhe deri më 9 dhjetor 1565. Paraardhës i tij ishte papa Pali IV, ndërsa pasardhësi Papa Piu V.

Papa Piu IV
Pio IV
Pio IV rituali nga Bartolomeo Passarotti
papa i 224 i Kishës Katolike
Medici popes.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 25 dhjetor 1559
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 6 janar 1560
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 9 dhjetor 1565
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Pali IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Piu V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giovanni Angelo Medici di Marignano
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Milano, 31 mars 1499
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 9 dhjetor 1565
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Marisë së Engjëjve dhe Dëshmorëve

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Piu IV - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Pali IV
Papë
25 dhjetor 15599 dhjetor 1565
Pasardhësi 
Papa Piu V