Plani i Bardhë

fshat në Shqipëri, në Qarkun e Dibrës
Flag of Albania.svg Plani i Bardhë
Noimage.png
Emri: Albi Spahiu
Qarku: Qarku I Rrethit Mat
Rethi: Mat
Komuna: Klos
Kryeplak: -
Popullsia: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: www.facebook.com/PlaniIBardh.

Plani i Bardhë është një fshat në Shqipëri...ku si fillim do behen disa punime me rastin e rruges se arberit do ndertohet nje hotel turistik.

GjeografiaRedakto

Plani I Bardhe ndodhet ne nje lugine te rrethit te Matit dhe ne ane te tij ka rrugen kryesore qe lidh qytetin e Bulqizes-Krasten-Shupenzen dhe Peshkopine. Emrin e tij e ka marre nga heroi i madh shqiptar Skenderbeg.

Ne kete fshat ndodhen per rreth 40-50 familje duke qene se shume familje u detyruan te shperngulen per arsye te mungeses se ujit te pishem pas germimeve minerale te galerive qe vijuan posht tij ne hyrje te fshatit Shengjun.

Fshati ka edhe nje faqe te tij ne facebook ku behen postime te rregullta me fotografi te traditave Matjane dhe ato per rreth ku ju mund ta gjeni nese klikoni linkun https://www.facebook.com/PlaniIBardh ose kerkoni me emrin : Plani I Bardh

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

HistoriaRedakto

Shih dhe këtëRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto