Pokahontas është një film dramë historik muzikor i animuar amerikan i vitit 1995 i bazuar në jetën e gruas Powhatan Pokahontas dhe ardhjen e kolonëve anglezë nga kompania Virginia. Filmi romantizon takimin e Pokahontasit me John Smith dhe shpëtimin e saj legjendar të jetës së tij. Filmi u prodhua nga Walt Disney Feature Animation dhe u publikua nga Walt Disney Pictures më 10 qershor 1995. Është filmi i 33-të artistik i animuar i Disney dhe filmi i gjashtë i prodhuar dhe lëshuar gjatë periudhës së njohur si Rilindja e Disney.

Pokahontas
Regjia nga
Skenari nga
Historia nga
Bazuar nëPokahontas
ProdhuesiJim Pentecost
Luajnë
MontazhiH. Lee Peterson
MuzikaAlan Menken

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaBuena Vista Pictures
Data e publikimit
10 qershor 1995 (New York City)
23 qershor 1995 (Lëshim i gjerë)
Kohëzgjatja
81 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$55 milion[2]
Fitimi$346.1 milion[1]

Pokahontas mori reagime të ndryshme, të cilët vlerësuan animacionin, performancat zanore dhe muzikën e tij, por kritikuan historinë e tij me mungesën e fokusit në tonin. Pasaktësitë historike të filmit dhe ngjyrimet racore morën përgjigje të polarizuara. Pocahontas fitoi mbi 346 milionë dollarë në arkë. Filmi mori dy çmime Oscar për këngën më të mirë muzikore ose komedie për Menken dhe këngën më të mirë origjinale për "Colors of the Wind". Sipas kritikëve, Pokahontas ka ndikuar në filmat e mëvonshëm.

Përmbajtja Redakto

Në vitin 1607, Susan Constant lundron nga LondraBotën e Re, duke transportuar kolonë anglezë nga kompania Virginia. Gjatë rrugës, Susan Constant kapet në një stuhi të Atlantikut të Veriut dhe kapiteni John Smith, i cili ëndërron për aventura, shpëton Tomasin, një shok të ri dhe të papërvojë të ekuipazhit, nga mbytja. Teksa i afrohen Botës së Re, kolonët, përfshirë John, flasin për aventura, gjetjen e arit, luftimin e "injunëve" dhe potencialisht vendosjen në tokën e re.

Në fisin PowhatanTsenacommacah, Virxhinia, Pokahontas, vajza e bukur e shefit Powhatan, ka frikë se mund të martohet me Kocoum, një luftëtare e guximshme të cilën ajo e sheh si shumë serioz për personalitetin e saj të lirë. Powhatan i jep Pokahontas gjerdanin e nënës së saj si dhuratë. Pokahontas, së bashku me miqtë e saj, rakunin Meeko dhe kolibrin Flit, vizitojnë gjyshen Shelgun, një pemë shelgu që flet shpirtëror, dhe flet për një ëndërr që përfshin një shigjetë rrotulluese dhe konfuzionin e saj në lidhje me rrugën e saj në jetë. Më pas, gjyshja Willow njofton Pokahontasin për anglezët që po arrinin.

Udhëheqësi i babëzitur i udhëtimit, Guvernatori Ratcliffe, i cili kërkon arin si pjesë e planit të tij për t'i sjellë atij pasuri dhe status, ka ndërtuar Jamestown në një pyll dhe menjëherë i kërkon anëtarët e ekuipazhit të gërmojnë për ar. John niset për të eksploruar shkretëtirën dhe takon Pokahontasin. Në fillim ai thjesht e dëgjon atë të bëjë zhurma realiste amerikane vendase, por gjyshja Shelgu i jep atij aftësinë për ta dëgjuar të flasë. Ata lidhen shpejt, të magjepsur nga botët e njëri-tjetrit dhe përfundojnë duke rënë në dashuri, pavarësisht urdhrave të Powhatan për të qëndruar larg anglezëve pasi Kocoum dhe luftëtarët e tjerë i fusin në një luftë. Ndërkohë, Meeko takohet me Persin, arkivolin e përkëdhelur të Ratcliffe, dhe bëhet fatkeqësia e ekzistencës së tij. Kur Gjoni i thotë Pokahontasit se njerëzit e tij dhe ai janë këtu për të gjetur ar, ajo i thotë se nuk ka ari. Pokahontas prezanton Xhonin me gjyshen Shelgu dhe shmang anëtarët e tjerë të ekuipazhit, Ben dhe Lon, duke e kërkuar atë, por shoqja më e mirë e Pokahontas, Nakoma, zbulon marrëdhënien e saj me John dhe paralajmëron Kokumin. Ratcliffe mëson gjithashtu për takimet e John me Pokahontasin dhe me zemërim e paralajmëron John që të mos kursejë çdo vendas që ai e sheh si tradhti.

Më vonë, John dhe Pokahontas takohen me gjyshen Shelgu dhe planifikojnë të sjellin paqen midis kolonëve dhe fisit. John dhe Pokahontas ndajnë një puthje, ndërsa Kocoum dhe Thomas, të dërguar nga të dyja palët për të spiunuar njëri-tjetrin, dëshmojnë nga larg. I indinjuar, Kocoum sulmon dhe tenton të vrasë John, por Thomas ndërhyn duke qëlluar dhe vrarë Kocoum, i cili tërheq gjerdanin e Pocahontas-it ndërsa ai rrëzohet, duke e shkatërruar atë. Gjoni urdhëron Tomasin të largohet para se anëtarët e fisit të mbërrijnë, të kapin John dhe të marrin trupin e Kocoum. I tërbuar nga vdekja e Kocoum-it, Powhatan me zemërim qorton Pokahontasin që u largua nga fshati dhe u shpall luftë anglezëve, duke filluar me ekzekutimin e John në agim.

Thomas arrin në Jamestown të ​​sigurt gjatë natës dhe paralajmëron kolonët anglezë për kapjen e John. Ratcliffe më pas mbledh njerëzit e tij për të luftuar, duke e përdorur këtë si një justifikim për të asgjësuar fisin dhe për të gjetur arin e tyre inekzistent. Po atë natë, Powhatan gjithashtu urdhëron njerëzit e tij të përgatiten për betejë. Një Pokahontas i dëshpëruar viziton gjyshen Shelgu, ku Meeko i jep busullën e Gjonit. Pokahontas kupton se shigjeta nga busulla e Gjonit është e njëjta shigjetë rrotulluese nga ëndrra e saj, e cila të çon në fatin e saj. Vjen mëngjesi dhe Powhatan dhe fisi i tij e tërheqin John në një shkëmb me pamje nga një vend për ekzekutim. Ndërkohë, Ratcliffe i çon kolonistët e armatosur në shkëmb për të luftuar luftëtarët e Powhatan. Ashtu si Powhatan është gati për të ekzekutuar Gjonin, Pokahontas ndërhyn dhe më në fund e bind atë që t'i japë fund luftimeve midis dy grupeve dhe t'i kursejë jetën Gjonit. Të dyja palët ulen dhe John lirohet, por kur Ratklifi i palëkundur urdhëron njerëzit e tij të sulmojnë, ata refuzojnë. Për shkak të tradhtisë së Ratcliffe, ai gjuan musket e tij në Powhatan, por John e merr vetë goditjen dhe plagoset. Të dëshpëruar, kolonët kthehen kundër Ratcliffe dhe e ndalojnë atë për lëndimin e shokut të tyre.

Gjoni është rifituar nga fisi, por duhet të kthehet në Angli që plagët e tij të shërohen plotësisht. Ratcliffe gjithashtu dërgohet përsëri në Angli për t'u përballur me dënimin për krimet e tij kundër vendbanimit. John i kërkon Pokahontas të vijë me të, por ajo zgjedh të qëndrojë me fisin e saj për të ndihmuar në ruajtjen e paqes. Meeko dhe Percy, tani miq, i japin Pocahontas gjerdanin e nënës së saj, plotësisht të rregulluar. John largohet pa Pokahontas, por me bekimin e Powhatan-it për t'u kthyer sa herë që ai dëshiron. Filmi përfundon me Pokahontasin që qëndron në majë të një shkëmbi, duke parë anijen që transportonte John të largohej.

Dublimi Redakto

 • Irene Bedard si Pokahontas, vajza e shefit Powhatan. Ajo është një person shumë aventuriere që sfidon ndalimin e rreptë të babait të saj për të takuar kolonët anglezë dhe bie në dashuri me kapitenin John Smith. Glen Keane shërbeu si animator mbikëqyrës për Pokahontas.
 • Judy Kuhn si zëri i këndimit të Pokahontas
 • Mel Gibson si John Smith, i vetmi kolon në Jamestown i gatshëm të miqësohet me vendasit për shkak të dashurisë së tij për Pokahontasin dhe pranimit të kulturave të tjera.
 • Megjithëse Gibson siguron shumicën e këngës së Smithit në film, Jess Harnell siguron rreth 20% të zërit të këngës së Smith në skena të caktuara.
 • David Ogden Stiers si Guvernatori Ratcliffe, guvernatori i pangopur dhe arrogant i kolonëve që drejton një ekspeditë në Virxhinia për të gjetur ar dhe pasuri të tjera që ai dëshiron t'i mbajë për vete.
  • Stiers siguroi gjithashtu zërin e Wiggins, shërbëtorit të Ratcliffe. Ndryshe nga Ratcliffe, Wiggins është i butë dhe zemërmirë, por ai ka ngecur duke i shërbyer një njeriu të tmerrshëm.
 • John Kassir si Meeko, rakuni i përkëdhelur i Pokahontas, i cili është miqësor me John Smith dhe i pëlqen të hajë.
 • Russell Means si Shefi Powhatan, babai i Pokahontas dhe shefi i fisit Powhatan.
 • Christian Bale si Thomas, një mik besnik i John Smith.
 • Billy Connolly si Ben dhe Joe Baker si Lon, dy kolonë dhe shokë të John Smith.
 • Linda Hunt si Gjyshja Shelgu, një pemë shelgu që flet dhe vepron si udhëzuese e Pokahontas.
 • Danny Mann as Percy, qeni pug gjaknxehtë i Guvernatorit Ratcliffe.
 • Frank Welker si Flit, kolibri i egër i Pokahontas, i cili preferon Kocoum mbi John Smith, por më në fund miqësohet me këtë të fundit.
 • Michelle St. John si Nakoma, mikwsha më w mirë e Pokahontas, e cili është më e qetë në krahasim me shpirtin aventuresk të Pokahontas.
 • James Apaumut Fall si Kocoum, një luftëtar i fortë dhe i guximshëm, por i ashpër dhe agresiv Powhatan, i cili shefi Powhatan dëshiron të martohet me Pokahontas.
 • Gordon Tootoosis si Kekata, si mjeke tradicionale e Powhatan.
 • Jim Cummings siguroi zërin e këndimit të Kekata

Tre aktorë në film janë përfshirë në projekte të tjera të lidhura me Pokahontas. Gordon Tootoosis veproi si Shefi Powhatan në Pocahontas: The Legend (1995).[3] Christian Bale dhe Irene Bedard do të portretizonin nënën e John Rolfe dhe Pocahontas, respektivisht, në The New World (2005) të Terrence Malick.[4]

Referime Redakto

 1. ^ a b "Pocahontas (1995)". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2012. Marrë më 10 gusht 2013.
 2. ^ "Pocahontas (1995) – Financial Information". The Numbers (në anglisht). Marrë më 16 prill 2020.
 3. ^ "Pocahontas, The Legend". Turner Classic Movies (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 26 nëntor 2017.
 4. ^ Ebert, Roger (19 janar 2006). "The New World". RogerEbert.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2017. Marrë më 24 nëntor 2017.