Port Louis është kryeqyteti i Mauritiusit, ndodhet në pjesën perëndimore të distriktit Rivière Noire.

Port Louis
Qytet
Motoja "Concordia et Progressio"
(Harmonia dhe Progresi)
noform
Pamje gjatë natës
Stema_figura
Emblema
Flag of Port Louis, Mauritius.svg
Flamuri
Vendndodhja
Port Louis is located in Mauritiusi
Port Louis
Port Louis

Koordinatat: 20°9′51.7896″J 57°30′14.7738″L / 20.164386000°J 57.504103833°L / -20.164386000; 57.504103833

Administrimi
Shteti Flamuri Mauritiusi
Distrikti Port Louis
Kryetari i Bashkisë Mr. Kholeegan Mohammad Oumar
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 46.7 km2
Popullsia 148,001 banorë
Dendësia 3,200 banorë/km2
Koordinatat 20° 9′ 51.7896″ Jug

57° 30′ 14.7738″ Lindje

KlimaRedakto

Muajt më të lagështa janë nga muaji dhjetor deri në muajin prill, ku rreshjet mesatare janë 60 mm.

BinjakëzimetRedakto