Port Louis është kryeqyteti i Mauritiusit, ndodhet në pjesën perëndimore të distriktit Rivière Noire.

Port Louis
Qytet
Pamje gjatë natës
Pamje gjatë natës
Parimet: 
"Concordia et Progressio"
(Harmonia dhe Progresi)
Popullsia
 • Gjithsej148.001

KlimaRedakto

Muajt më të lagështa janë nga muaji dhjetor deri në muajin prill, ku rreshjet mesatare janë 60 mm.

BinjakëzimetRedakto