110px-F1 logo svg.png

Formula 11962
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 9
Piloti kampion Graham Hill
Ekipi kampion BRM
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1962 ishte kampionati i 13të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 20 maj dhe mbaroi më 29 dhjetor, 1962 ku fitues doli anglezi, Graham Hill pas 4 fitoresh nga 9 garat e zhvilluara.

Garat sezonaleRedakto

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Holanda - 1962 20 maj Zandvoort Graham Hill BRM
2   F1 Monako - 1962 3 qershor Monaco Bruce McLaren Cooper-Climax
3   F1 Belgjika - 1962 17 qershor Spa-Francorchamps Jim Clark Lotus-Climax
4   F1 Franca - 1962 8 korrik Rouen-Les-Essarts Dan Gurney Porsche
5   F1 Anglia - 1962 21 korrik Aintree Jim Clark Lotus-Climax
6   F1 Gjermania - 1962 5 gusht Nürburgring Graham Hill BRM
7   F1 Italia - 1962 16 shtator Monza Graham Hill BRM
8   F1 SHBA - 1962 7 tetor Watkins Glen Jim Clark Lotus-Climax
9   F1 Afrika Jugore - 1962 29 dhjetor Prince George Graham Hill BRM

Konstruktorët fituesRedakto

Vendi Ekipi Pikë
1 BRM 42
2 Lotus-Climax 36
3 Cooper-Climax 29
4 Lola-Climax 19
5 Porsche 18
6 Ferrari 18
7 Brabham-Climax 6
8 Lotus-BRM 1
9 De Tomaso-Osca 0
10 De Tomaso 0
11 LDS-Alfa Romeo 0
12 Gilby-BRM 0
13 ENB-Maserati 0
14 Emeryson-Climax 0
15 Cooper-Alfa Romeo 0

Pilotët fituesRedakto

Pozita Piloti Nr. Vendi Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Graham Hill 3   Anglia 52 4 6 1
2 Bruce McLaren 8   Zelanda e Re 32 1 5
3 Jim Clark 1   Anglia 30 3 3 5
4 John Surtees 6   Anglia 19 2 1
5 Dan Gurney 10   SHBA 15 1 2 1
6 Phil Hill 10   SHBA 14 3
7 Tony Maggs 9   Afrika Jugore 13 2
8 Richie Ginther 4   SHBA 10 2
9 Jack Brabham 10   Australia 9
10 Trevor Taylor 9   Anglia 6 1
11 Giancarlo Baghetti 2   Italia 5
12 Lorenzo Bandini 6   Italia 4 1
13 Ricardo Rodriguez 4   Meksiko 4
14 Willy Mairesse 8   Belgjika 3
15 Jo Bonnier 11   Suedia 3
16 Carel Godin de Beaufort 15   Holanda 2
17 Innes Ireland 11   Anglia 2
18 Masten Gregory 16   SHBA 1
19 Neville Lederle 20   Afrika Jugore 1
20 Nasif Estefano 10   SHBA
21 Nino Vaccarella 24   Italia
22 Rob Schroeder 26   SHBA
23 Roberto Lippi 50   Italia
24 Roger Penske 14   SHBA
25 Roy Salvadori 7   Anglia
26 Timmy Mayer 23   SHBA
27 Wolfgang Seidel 34   Gjermania
28 Tony Shelly 60   Zelanda e Re
29 Mike Harris 22   Zimbabveja
30 Tony Settember 48   SHBA
31 Ian Burgess 62   Anglia
32 Bernard Collomb 31   Franca
33 Bruce Johnstone 5   Afrika Jugore
34 Doug Serrurier 21   Afrika Jugore 1
35 Ernesto Prinoth 54   Italia
36 Ernie Pieterse 14   Afrika Jugore
37 Gerry Ashmore 52   Anglia
38 Hap Sharp 24   SHBA
39 Maurice Trintignant 6   Franca
40 Heinz Schiller 28   Zvicra
41 Jackie Lewis 20   Anglia
42 Jay Chamberlain 26   SHBA
43 Jo Siffert 42   Zvicra
44 John Campbell-Jones 4   Anglia
45 Keith Greene 56   Anglia
46 John Love 18
47 Lucien Bianchi 21   Belgjika
48 Heini Walter 32   Gjermania

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto