Richard Matthew Stallman

(Përcjellë nga Richard Stallman)

Richard Matthew Stallman (* 16 Mars 1953Manhattan, New York City) është një aktivist amerikan për Software të Lirë, Hacker edhe zhvillues programesh – i njohur edhe me inicialet RMS. Stallman krijoj GNU-Projekt-in. Atij i njihet një ndihmese e madhe në suksesin e GNU/Linux, dhe ai ishte Presidenti parë i Free Software Foundation, i cili ndër të tjera zhvilloi edhe GNU General Public License.

Richard Stallman në Oslo (2009)

JetaRedakto

MIT dhe GNU-ProjektRedakto

Stallman punoi në fillim të 1970-ës në AI Lab (departamenti për Inteligjencë artificiale) të Massachusetts Institute of Technology së bashku me një grup programuesish, qëe quanin veten Hacker.


Ai është bashkpuntor i i SHBA Lajmeve dhe kultures teleSUR. -->

Lëvizja e Free-SoftwareRedakto

Stallman është themelues i Lëvizjes Free-Software

Çmime dhe NderimeRedakto

Richard Stallman ka marrë një radhë Nderimesh dhe çmimesh. Ndër të shumtat janë :

TriviaRedakto

LiteraturëRedakto

ReferimeRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Richard Stallman – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale