Rowan Sebastian Atkinson (lindi më 6 janar 1955) është një komedian, skenarist, dhe aktor anglez. Ai luajti rolet kryesore në serialet Blackadder (1983–1989) dhe Mr. Bean (1990–1995), dhe seritë e filmave Johnny English (2003–2018). Atkinson fillimisht u bë i njohur në shfaqjen komedike të BBC-së, Not the Nine O'Clock News (1979–1982), duke marrë BAFTA-n e vitit 1981 për Performancën më të Mirë Argëtuese dhe nëpërmjet pjesëmarrjes së tij në The Secret Policeman's Ball (1979). Puna e tij tjetër përfshin filmin e James Bond Never Say Never Again (1983), interpretimin e një famullitari të çmendur në Four Weddings and a Funeral (1994), duke dubluar zërin e Zazu në The Lion King (1994) dhe duke luajtur rolin e shitësit të bizhuterive Rufus në Love Actually (2003). Atkinson u shfaq gjithashtu në serialin e BBC-së The Thin Blue Line (1995–1996).

Rowan Atkinson
U lind në
Rowan Sebastian Atkinson

6 janar 1955
KombësiaBritanik
Shkollimi
Vite aktiviteti1978–present
Bashkëshorti/jaSunetra Sastry (m. 1990; div. 2015)
Bashkëshort/ëtLouise Ford (2014–present) [1]
Të afërmRodney Atkinson (vëlla)

Atkinson u rendit në The Observer si një nga 50 aktorët më qesharak në komedinë britanike në vitin 2007,[2] dhe ndër 50 komedianët më të mirë ndonjëherë, në një sondazh të vitit 2005 me komedianët e tjerë.[3] Gjatë gjithë karrierës së tij, ai ka bashkëpunuar me skenaristin Richard Curtis dhe kompozitorin Howard Goodall, të cilët i takoi në Shoqërinë Dramatike të Universitetit të Oksfordit gjatë viteve 1970. Përveç BAFTA-s së tij të vitit 1981, Atkinson mori një Olivier Awards për shfaqjen e tij teatrore në [Teatri West End|West End]] më 1981 në Rowan Atkinson në Revue. Ai ka pasur sukses kinematografik me interpretimet e tij në adaptimet e filmit të Mr. Bean Bean (1997) dhe Mr. Bean's Holiday (2007), si dhe në serinë filmike Johnny English (2003–2018). Ai u shfaq gjithashtu si personazhi titullarMaigret (2016–2017). Atkinson u emërua një CBE2013 Birthday Honours për shërbimet ndaj dramës dhe bamirësisë.

Jeta e hershme dhe edukimit Redakto

Rowan Atkinson, më i riu i tre vëllezërve, ka lindur në Consett, Qarku Durham, Angli.[4] Prindërit e tij ishin Eric Atkinson, një bujk dhe drejtori i kompanisë, dhe Ella May (née Bainbridge), i cili u martua më 29 qershor 1945. Dy vëllezërit e tij më të vjetër janë Rodney, një ekonomist euroskeptik i cili mezi humbi në zgjedhjet e udhëheqësisë së Partisë së Pavarësisë së Mbretërisë e Bashkuar në vitin 2000, dhe Rupert.[5][6]

Atkinson u rrit në anglikane, dhe ishte arsimuar në Shkollën Choristers Durham, një shkollë paraprake, St Bees School, dhe Newcastle University ku ai morri një gradë në Inxhinieri Eelektrike dhe Elektronike.[7] Në vitin 1975, ai vazhdoi për diplomën e MSc në Inxhinieri Elektrike në The Queen's College, Oxford, i njëjti kolegj ku babai i tij u diplomua më 1935,[8] dhe që e bëri Atkinson një anëtar nderi më 2006.[9]

Atkinson për një kohë të shkurtër filloi punën e doktoraturës përpara se t'i kushtonte vëmendjen e tij të plotë aktrimit.[10] Duke fituar për herë të parë vëmendjen kombëtare në The Oxford RevueFestivalin Fringe të Edinburgut në gusht 1976, ai kishte shkruar dhe realizuar tashmë skica për shfaqjet në Oksford nga Etceteras - grupi i revistës së Klubit të Teatrit Eksperimental (ETC) - dhe për Shoqëria Dramatike e Universitetit të Oksfordit (OUDS), takimi me shkrimtarin Richard Curtis,[7] dhe kompozitorin Howard Goodall, me të cilin do të vazhdonte të bashkëpunonte gjatë karrierës së tij.

Karriera Redakto

Radio Redakto

Atkinson luajti në një seri e tregon komedi për BBC Radio 3 në 1978 të quajtur Atkinson Popullit. Ajo përbëhej nga një seri intervistash satirike me burra imagjinar të madh, që u luajtën nga Atkinson vetë. Seri është shkruar nga Richard Atkinson dhe Curtis, dhe prodhuar nga Griff Rhys Jones.[11]

Televizon Redakto

Pas universitetit, Atkinson në turne me Angus Deayton si njeriu i tij funny në një akt që u filmua përfundimisht për një shfaqje televizive. Pas suksesit të treguar, ai e bëri një pilot një-off për ITV në 1979 qeshurit quajtur konservuar. Atkinson pastaj vazhdoi të bëjë jo Nine O'Clock News, prodhuar nga shoku i tij John Lloyd. Ai luajti në shfaqje së bashku me Pamela Stephenson, Griff Rhys Jones dhe Mel Smith, dhe ishte një nga shkrimtarët skemë kryesore.

Suksesin e Jo Lajme Nine O'Clock çuar në e tij Luajnë në Sitcom mesjetare Adder Zi, të cilën ai edhe bashkë-shkruajtur me Richard Curtis, në vitin 1983. Pas një hendek tre-vjeçare, në një pjesë për shkak të problemeve buxhetore, një seri e dytë ishte shkruar, këtë herë nga Curtis dhe Ben Elton, dhe e parë shfaqën në vitin 1986. Blackadder II ndjekur fatin e një nga pasardhësit e karakterit origjinal Atkinson-së, këtë herë në epokën e epokës elizabetiane. Të njëjtin model u përsërit në dy vazhdime Blackadder tretë (1987) (vendosur në epokën Regency), dhe Blackadder shkon Forth (1989) (të vendosura në Lufta e Parë Botërore). Seri Blackadder vazhdoi të bëhet një nga komeditë më të suksesshme BBC situatës të të gjitha kohërave, vënies në televizion, duke përfshirë Speciale Christmas Carol Blackadder's (1988) dhe Blackadder: Vite arrogant (1988).

Krijim tjetër Atkinson e famshëm, i pafat Mr. Bean, së pari u shfaq në New Day Vite në 1990 në një të veçantë gjysmë ore për Thames Television. Karakterin e z. Bean ka qenë krahasohen disi me një Keaton moderne Buster. [10] Gjatë kësaj kohe, Atkinson doli në festivalin e Vetëm për Laughs komedi në Montreal në vitin 1987 dhe 1989. Pasojat Disa të z. Bean u shfaq në televizion në vitet 1990, dhe ajo përfundimisht e bëri në një film të madh në vitin 1997. Bean të drejtë, ajo u drejtua nga Mel Smith, ish e tij bashkë-yll nga Jo News Nine O'Clock. Një film i dytë u lëshua në 2007 me titull Mr. Bean's Holiday ne Shqip Festa e z. Bean's.Gjithnje e me teper ai deshironte te jetonte ne Paris.

Jeta personale Redakto

Martesa dhe fëmijët Redakto

Atkinson u takua me grimieren Sunetra Sastry në fund të viteve 1980, kur ajo punonte për BBC, dhe ata u martuan në shkurt 1990.[12] Ata kishin dy fëmijë së bashku, dhe jetuan në Apethorpe.[13] Në vitin 2013, në moshën 58-vjeçare, Atkinson filloi një lidhje me komedianen 32-vjeçare Louise Ford, pasi u takuan teksa performonin në një shfaqje së bashku.[1] Ford i dha fund lidhjes së saj me komedianin James Acaster për të qenë me Atkinson,[1] i cili nga ana e tij u nda nga gruaja e tij në vitin 2014 dhe u divorcua nga ajo në vitin 2015.

Nderimet Redakto

Atkinson u emërua Komandant i Order of the British Empire2013 Birthday Honours për shërbimet ndaj dramës dhe bamirësisë.[14]

Incident me avion Redakto

Në mars 2001, ndërsa Atkinson ishte me pushime në Kenia, pilotit të avionit të tij privat i ra të fikët; Atkinson arriti të mbajë aeroplanin në ajër derisa piloti u shërua dhe ishte në gjendje të ulte aeroplanin në Aeroportin WilsonNairobi.[15]

Filmografia Redakto


Referime Redakto

 1. ^ a b c "Rose Matafeo's ex-boyfriend James Acaster opens up about being dumped for Mr Bean". Stuff (në anglisht). 5 mars 2019. Marrë më 7 prill 2021.
 2. ^ "The A-Z of laughter (part one)", The Observer, 7 dhjetor 2003. Retrieved 7 January 2007.
 3. ^ "Cook voted 'comedians' comedian'". BBC News (në anglisht). 2 janar 2005.
 4. ^ "Rowan Atkinson: Biography". TV Guide (në anglisht). Marrë më 9 shkurt 2012.
 5. ^ Foreign Correspondent – 22 July 1997: Interview with Rodney Atkinson Arkivuar 7 gusht 2009 tek Wayback Machine , Australian Broadcasting Corporation. Retrieved 27 January 2007.
 6. ^ Profile: UK Independence Party, BBC News, 28 July 2006. Retrieved 27 January 2007.
 7. ^ a b "BBC – Comedy Guide – Rowan Atkinson" (në anglisht). BBC. 4 dhjetor 2004. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2004. Marrë më 29 dhjetor 2008.
 8. ^ "page 6: "The donation was given in memory of Rowan Atkinson's father, Eric Atkinson, who graduated at Queens in 1935."" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 11 korrik 2011. Marrë më 21 qershor 2011.
 9. ^ "queens iss 1" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 18 tetor 2012. Marrë më 21 qershor 2011.
 10. ^ The Stuttering Foundation (13 mars 2019). "Who Knew? Mr. Bean?" (në anglisht).
 11. ^ "Pick of the Day", The Guardian, 31 janar 2007.
 12. ^ "Beany wonder". The Hindu (në anglisht). 10 qershor 2007. Marrë më 11 nëntor 2015.
 13. ^ Bagley, Alison (16 janar 2020). "Apethorpe village pub gets new lease of life". Northamptonshire Telegraph (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2021. Marrë më 27 qershor 2021.
 14. ^ "Birthday Honours: Adele joins Blackadder stars on list". BBC News (në anglisht). 14 qershor 2013. Marrë më 8 shtator 2013.
 15. ^ "Atkinson 'averted air disaster'". BBC News (në anglisht). 24 mars 2001. Marrë më 5 korrik 2015.