Koordinatat: 40°18′V 20°24′L / 40.3°V 20.4°L / 40.3; 20.4

Rrethi i Elbasanit është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Elbasanit. Rrethi i Elbasanit ka 224,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 1,290 km² dhe kryeqendër Elbasanin.

link={{{të çon}}}

Ndarja administrativeRedakto

Rrethi i Elbasanit përbëhet nga 3 bashki dhe 20 komuna që janë:

Shiko edheRedakto