Coordinates: 41°29′N 19°25′E / 41.49°N 19.41°E / 41.49; 19.41

Rrethi i Lezhës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Lezhës. Rrethi i Lezhës ka 95,731 banorë (sipas 2007), një sipërfaqe prej 479 km² dhe kryeqendër Lezhën.

link={{{të çon}}}

Ndarja administrativeRedakto

Në rrethin e Lezhës si tërësi bejne pjese 1 bashki dhe 9 komuna:

Vendbanime tjera të njohura në këtë rreth janë:

Shiko edheRedakto