Njësia administrative Shënkoll

Njësi administrative në Shqipëri, në Qarkun e Lezhës
(Përcjellë nga Komuna Shënkoll)
Njësia administrative Shënkoll
Njësia administrative Shënkoll is located in Shqipëria
Njësia administrative Shënkoll
Njësia administrative Shënkoll
Njësia administrative Shënkoll (Shqipëria)
41°40′44″V 19°36′21″L / 41.678921°V 19.605918°L / 41.678921; 19.605918Koordinatat: 41°40′44″V 19°36′21″L / 41.678921°V 19.605918°L / 41.678921; 19.605918
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Lezhës
Rrethi Rrethi i Lezhës
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Shënkoll është një zakonshme komunë në rrethin e Lezhës në veri të Shqipëri.[1]. Komuniteti numëruar për vitin 2011 13.102 banorë (2011 regjistrimit). Përveç kësaj fshatet e Tale dhe Tale 2 jan dy vende bregdetare që janë në zhvillim.

GjeografiaRedakto

Shënkoll është e vendosur në veri të Shqipërisë, në rrethin e Lezhës, vendosur në fushë të sheshtë bregdetare në veri të lumit Mat perëndim me pamje nga deti Adriatik. Kjo është 48.3 kilometra larg kryeqytetit Tiranë.

DemografiaRedakto

Komuniteti numëruar për vitin 2011 13.102 banorë.

PolitikaRedakto

Kryetari i komunës është Fran Frrokaj (PD).Në lindje të komunës asht autostradë SH1 që lidh Shqipërinë qendrore në veri. Midis Shënkoll dhe Mat është një burg.

KulturaRedakto

Emri Shënkoll përkthyer në italisht do të thotë San Nicola.

SportRedakto

Shënkoll është shtëpi për një klub futbolli: KF Shënkolli, e cila është në kategorinë e dytë.

VendbanimetRedakto


BurimetRedakto

  1. ^ "Shoqata e Komunave". Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto