40°34′N 19°22′E / 40.56°N 19.37°E / 40.56; 19.37

link={{{të çon}}}

Rrethi i Lushnjës është njëri nga 36 rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Fierit. Rrethi i Lushnjës ka 143,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 712 km² dhe kryeqendër Lushnjen.

Ndarja administrative Redakto

Rrethi i Lushnjes përfshin nën administrim 2 bashki dhe 14 komuna që janë:

Lidhje te jashtme Redakto

Këshilli i Qarkut Fier

Shiko edhe Redakto