Koordinatat: 39°29′V 20°42′L / 39.49°V 20.7°L / 39.49; 20.7

Rrethi i Sarandës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Vlorës. Rrethi i Sarandës ka 35,235 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 730 km² dhe kryeqendër Sarandën.

link={{{të çon}}}

Ndarja administrativeRedakto

Rrethi i Sarandës përfshin nën administrimin e tij dy bashki dhe shtatë komuna që janë:

Shiko edheRedakto