Njësia administrative Ksamil

fshat në Shqipëri
(Përcjellë nga Komuna Ksamil)

Coordinates: 39°28′N 20°00′E / 39.46°N 20.0°E / 39.46; 20.0

Komuna Ksamil është një komunë në jug të Shqipërisë.[1] Komuna Ksamil përbën një nga pasuritë si natyrore edhe arkeologjike më të pasura në vendin tonë. Ajo përbën një nga perlat e natyrës shqiptare, me plazhe të pastër e të virgjër, me vijë bregdetare të larmishme me gjire,klimë të butë, kepa,ishuj e shkembinj interesantë me monumente kulture, me Butrintin dhe Sarandën afër, fare pranë ishullit të Korfuzit dhe rrugës detare nga GreqiaItali, pra një pikë e rëndësishme për nje turizëm elitar.

Njësia administrative Ksamil
Popullsia
 • Gjithsej7 716
Tre ishuj
Plazh në Ksamil
Saranda, në afërsi

GjeografiaRedakto

Komuna Ksamil ndodhet në krahinën jugore të vendit në një largësi prej 12 km larg qëndrës së rrethit të Sarandes të perfshirë në Qarkun e Vlorës.

Komuna ka këto kufizime:

Komuna Ksamil ka një sipërfaqe prej 63.6 km2, popullsi prej 7716 banore dhe përfshin në territorin e saj qytezën e Ksamilit dhe fshatin Manastir, por nga ana tjeter ndodhet qyteti antik i Butrintit, liqeni i Butrintit si dhe ishujt e saj.

VendbanimetRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edheRedakto

  Commons: Ksamil – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale