Rrethi i Korçës

rreth shqiptar
(Përcjellë nga Rrethin e Korçës)

40°23′N 20°23′E / 40.39°N 20.39°E / 40.39; 20.39

link={{{të çon}}}

Rrethi i Korçës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Korçës. Rrethi i Korçës ka 194,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 2,180 km² dhe kryeqendër Korçën.

Ndarja administrative

Redakto

Rrethi i Korçës përbëhet nga 2 bashki dhe 14 komuna qe jane:

Shiko edhe

Redakto