Rruga për në El Dorado (Anglisht: The Road to El Dorado) është një film komedi muzikore aventureske amerikane e vitit 2000 e prodhuar nga DreamWorks Animation dhe lëshuar nga DreamWorks Pictures. Ajo u drejtua nga Eric "Bibo" Bergeron dhe Don Paul (në debutimet e tyre regjisoriale) dhe sekuenca shtesë të drejtuara nga Will Finn dhe David Silverman. Në film interpretojnë Kevin Kline, Kenneth Branagh, Rosie Perez, Armand Assante, dhe Edward James Olmos.

Rruga për në El Dorado
Regjia ngaEric "Bibo" Bergeron
Don Paul
Shkruar ngaTed Elliott
Terry Rossio
ProdhuesiBonne Radford
Brook Breton
LuajnëKevin Kline
Kenneth Branagh
Rosie Perez
Armand Assante
Edward James Olmos
MontazhiVicki Hatt
MuzikaHans Zimmer
John Power

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaDreamWorks Pictures
Data e publikimit
31 mars 2000
Kohëzgjatja
89 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti95 milionë dollarë[1]
Fitimi76.4 milionë dollarë[1]

Filmi ndjek dy artistë që, pasi fituan hartën për El Dorado, shpëtojnë nga Spanja. Pasi lanë në breg në Botën e Re, ata përdorin hartën për t'i çuar në qytetin e El Dorado, ku banorët e saj i gabojnë ata si perëndi.

Rruga për në El Dorado u lëshua më 31 mars 2000, për kritika të përziera dhe ishte një dështim në arka, duke fituar 76 milion dollarë në të gjithë botën me një buxhet prodhimi prej rreth 95 milion dollarë.

Përmbajtja

Redakto

Në 1519 Spanjë, dy artistë, Miguel dhe Tulio, fitojnë një hartë në Qytetin Legjendar të Arit, El Dorado, në një lojë me zare të manipuluar (megjithëse për ironi të fatit e fitojnë hartën në mënyrë të drejtë). Pasi të zbulohet konti i tyre, të dy i shmangen rojeve dhe fshihen brenda tytave, të cilat më pas ngarkohen në një nga anijet që do të drejtohet nga konkistadori Hernan Kortes për Botën e Re. Gjatë udhëtimit, ata kapen si rrugëdalje dhe burgosen, por lirohen dhe marrin një varkë me rresht me ndihmën e kalit të Cortés, Altivo.

Anija e tyre arrin në tokë, ku Miguel fillon të njohë monumentet nga harta, duke i çuar në një shënjues totem pranë një ujëvare që Tulio beson se është një rrugë pa krye. Ndërsa përgatiten të largohen, ata hasin një grua vendase, Chel, që ndiqet nga rojet. Kur rojet shohin Tulio dhe Miguel duke hipur në Altivo siç përshkruhet në totem, ata i shoqërojnë ata dhe Chel në një hyrje të fshehtë prapa rrëzimeve, në El Dorado. Ata sillen te pleqtë e qytetit, shefi i përzemërt Tannabok dhe kryeprifti i lig Tzekel-Kan. Dyshja janë gabuar për perëndi dhe u jepen strehim luksoze, së bashku me akuzën për Chel. Ajo zbulon se të dy po lidhin njerëzit por premton të mbetet e qetë nëse e marrin me vete kur të largohen nga qyteti. Të dy janë të mbushur me dhurata prej ari nga Tannabok, por nuk e pranojnë Tzekel-Kan që përpiqet të sakrifikojë një civil si ritual i perëndive.

Tulio dhe Miguel udhëzojnë Tannabok që të ndërtojë atyre një varkë në mënyrë që ata të mund të largohen nga qyteti me të gjitha dhuratat që u janë dhënë, nën mashtrimin që u duhen përsëri në 'botën tjetër'. Gjatë tre ditëve që do të zgjasë ndërtimi, Miguel eksploron qytetin, dhe Chel afrohet romantikisht me Tulio. Miguel vlerëson jetën e qetë të përqafuar nga qytetarët; deri atëherë, ai rishikon largimin, veçanërisht pasi dëgjoi Tulio që i thoshte Chel se ai do të donte që ajo të vinte me ta në Spanjë, para se të shtonte se do të donte që ajo të vinte me të posaçërisht me të dhe të harronte Miguelin - duke tensionuar marrëdhëniet midis të dyve.

Kur Tzekel-Kan sheh Miguelin duke luajtur një lojë topi me fëmijë, ai këmbëngul se "perënditë" demonstrojnë fuqitë e tyre kundër lojtarëve më të mirë të qytetit në të njëjtën lojë. Tulio dhe Miguel janë të pashoqëruar, por Chel është në gjendje të zëvendësojë topin me një armadillo të quajtur Bibo, duke i lejuar ata të fitojnë raundet deri në atë finale, ku Bibo zëvendësohet me një top të vërtetë, por edhe një herë, të dy me ironi fitojnë ndeshjen në mënyrë të drejtë Miguel kursen ritualin e sakrifikimit të ekipit humbës dhe ndëshkon Tzekel-Kan, për shumë për miratimin e turmës. Tzekel-Kan vëren se Miguel mori një prerje të vogël në lojë dhe e kupton se dyshja nuk janë perëndi, pasi perënditë nuk rrjedhin gjak, prandaj arsyeja për sakrificat. Më pas, Miguel dhe Tulio shijojnë një aheng kur po organizohet për ta, por herët a vonë fillojnë të diskutojnë rreth bisedës së Tulios dhe Chelit dhe dëshirës së Miguelit për të qëndruar. Sidoqoftë, para se të vazhdojnë, Tzekel-Kan sjell në mend një jaguar gjigant prej guri për t'i ndjekur në të gjithë qytetin. Tulio dhe Miguel arrijnë ta mashtrojnë jaguarin, duke bërë që Tzekel-Kan të bjerë në një vorbull gjigante, që mendohet nga vendasit të jetë hyrja e Xibalba, botës shpirtërore. Tzekel-Kan më pas del në xhungël, ku takon Cortés dhe njerëzit e tij. Duke besuar se Cortés është perëndia e vërtetë, Tzekel-Kan ofron që t'i drejtojë ata në El Dorado.

Me anijen të përfunduar, Miguel vendos të qëndrojë në qytet. Ndërsa Tulio dhe Chel hipin në anije, ata shohin tym në horizont dhe e kuptojnë që Cortés është afër. Duke ditur se çfarë do të ndodhë nëse Cortés zbulon qytetin, Tulio sugjeron të përdorni anijen për të ngjitur kolonat shkëmbore nën ujëvarë dhe për të bllokuar hyrjen kryesore të qytetit. Plani ka sukses me qytetarët që tërheqin një statujë në varkë për t'i dhënë asaj shpejtësi të mjaftueshme. Ndërsa statuja fillon të bjerë shumë shpejt, Tulio ka vështirësi në përgatitjen e velës së anijes. Duke hequr dorë nga qëndrimi në qytet, Miguel dhe Altivo hidhen në anije për të shpalosur velat, duke siguruar që anija të pastrojë statujën në kohë. Grupi përplaset me sukses kundër shtyllave, duke shkaktuar një depërtim por duke humbur të gjitha dhuratat e tyre gjatë procesit. Ata fshihen pranë totemit ashtu si mbërrijnë njerëzit e Cortés dhe Tzekel-Kan. Kur ata gjejnë hyrjen të bllokuar, Kortes e indentifikon Tzekel-Kan një gënjeshtar dhe e merr atë rob ndërsa largohen. Tulio dhe Miguel, megjithëse ishin të zhgënjyer që humbën arin (pa dijeni se Altivo ende mban patkonjtë e artë me të cilët ishte pajisur në El Dorado), drejtohen në një drejtim tjetër për një aventurë të re me Chel, me sa duket gjithashtu duke kërkuar një mënyrë për t'u kthyer në Spanjë.

Dublimi

Redakto
 • Kenneth Branagh si Miguel, një nga artistët mashtrues që shtiren si perëndi që të mund të marrin ar. Ai është më i relaksuar dhe i lehtë se partneri i tij Tulio.
 • Kevin Kline si Tulio, një nga artistët mashtrues që shtiren si perëndi në mënyrë që të marrin ar. Ai është planifikuesi strategjik, shpesh duke u shqetësuar dhe duke mbivlerësuar gjërat.
 • Rosie Perez si Chel, një grua e bukur vendase nga El Dorado që zbulon sjelljen e Tulio dhe Miguel dhe vendos të luajë së bashku në një përpjekje për t'u larguar nga El Dorado. Ajo është gjithashtu e dashura e Tulio.
 • Armand Assante si Tzekel-Kan, kryeprifti me fanatizëm i egër që ka një fiksim fetar për sakrificat njerëzore. Ai fillimisht besoi se Tulio dhe Miguel janë perëndi derisa zbuloi të vërtetën.
 • Edward James Olmos si shefi Tannabok, shefi skeptik, por megjithatë i sjellshëm i El Dorados i cili vë në dyshim se Tulio dhe Miguel janë perëndi, megjithëse ai i lejon ata të qëndrojnë larg mirësisë dhe mikpritjes, dhe për shkak të mirësisë që tregojnë Miguel dhe Tulio për njerëzit e tij.
 • Jim Cummings si Hernan Kortes, udhëheqësi i pamëshirshëm dhe konkisdator ambicioz i ekspeditës për të gjetur perandoritë e Botës së Re.
  • Cummings gjithashtu dublon kuzhinierin në anijen e Kortesit, një luftëtar i cili shkel nga jaguari i gurtë i Tzekel-Kan, dhe vendasin që paralajmëron shefin Tannabok për Kortesin.
 • Frank Welker si Altivo, kali i Kortesit i cili shoqëron Tulio dhe Miguel.
  • Welker gjithashtu dublon demin i cili ndjek Miguel dhe Tulio në fillim të filmit.
 • Tobin Bell si Zaragoza, një marinar në udhëtimin për në Botën e Re të El Dorado dhe pronari origjinal i hartës, të cilën ai e humbet ndaj Tulio dhe Miguel pas një loje zare.
 • Elton John si tregues i cili këndon.

Referime

Redakto
 1. ^ a b "The Road to El Dorado (2000)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 8 mars 2017.