Saint-Dié-des-Vosges

komunë në departamentin Vosges, Francë

Saint-Dié-des-Vosges është një qytet në Departamentin e Vosges, me prefekturë në Epinal dhe që ndodhet në rajonin Lorraine në verilindje të Francës.

Saint-Dié-des-Vosges
Saint-Dié-des-Vosges-Musée1.JPG
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Faqja zyrtareWeb faqja

GjeografiaRedakto

  • Posita gjeografike :
    • 48° 17' Gjerësi Veriore
    • 06° 57' Gjatësi Lindore
  • Sipërfaqja : 46,15 km2

DemografiaRedakto

Saint-Dié-des-Vosges i ka zyrtarisht 22 569 banorë (1999). Dendësia : 49,16 km2

HistoriaRedakto

Cosmographiae Introductio (Martin Waldseemüller)

Objekte turistike dhe kulturoreRedakto

  • Cathédrale
  • Kishë Saint-Martin
  • Muzeu Pierre-Noël
  • Ndërmarrje industriale Claude et Duval (arkitekt Le Corbusier)

UniversitetiRedakto

Institut universitaire de technologie

PersonaliteteRedakto

 
Institut universitaire de technologie

Lidhje të jashtmeRedakto