Salvatore Quasimodo

shkrimtar italian

Salvatore Quasimodo (Modica, Sicili, 20 gusht 1901 - Napul, 14 qershor 1968), poet dhe përkthyes italian.

Salvatore QuasimodoNobel prize medal.svg
Salvatore Quasimodo 1959.jpg
U lind më20 gusht 1901
Modica, Sicili Italia Italia
Vdiq më14 qershor 1968
Napul
Kombësiaitaliane
Gjinitë letrarepoezi

Salvatore Quasimodo u lind në Modicë të Sicilisë në vitin 1901. Deri në vitin 1935 punoi si inxhinier, pastaj e braktisë këtë profesion dhe I përkushtohet ligjërimit të letërsisë italiane në Milano. Si poet i ri veproi në grupin e poetëve të rijnë të bashkuar rreth revistës Solaria, për të zhvillue dhe udhëheqë poetët e lirikës hermetike.

Quasimodo ka shkruar me një fjalorë të pa thenë deri atëherë, përmbajtje të vargjeve të tij ka ndikuar te brezi I tij poetik. Ka përkthyer vepra të tragjedistëve grekë (Eshilit dhe Sofokliut), sipas përvojës së tij, zhvilloi pastërtinë stikistike dhe funkcionalizimin e thjeshtësisë së shprehjve. Në vitin 1959, e fitoi Çmimit Nobel për Letërsi. Vdiq në Napul në vitin 1968.

VepratRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto