Kapiteni Samuel Bellamy (rreth 23 shkurt 1689 - 26 Prill 1717), i njohur më vonë si Bellamy "Black Sam", ishte një pirat anglez që operonte në fillim të shekullit të 18-të. Ai njihet më së miri si pirati më i pasur në historinë e regjistruar, dhe një nga fytyrat e Epokës së Artë të Piratëve. Megjithëse karriera e tij e njohur si një kapiten piratësh zgjati pak më shumë se një vit, ai dhe ekuipazhi i tij kapën të paktën 53 anije.[1] Bellamy u bë i njohur për mëshirën dhe bujarinë e tij ndaj atyre që kapi në bastisjet e tij. Kjo reputacion i fitoi atij një tjetër pseudonim, "Princi i Piratëve". Ai e krahasoi veten me Robin Hood, me ekuipazhin e tij duke e quajtur veten "Burra të Robin Hood".[2][3]

Bellamy lindi në Angli në vitin 1689, dhe filloi të lundronte për në Marinën Mbretërore Britanike si i ri. Pasi udhëtoi në Cape Cod rreth vitit 1715, ai pastaj shkoi në jug në brigjet e Floridës, në përpjekje për të gjetur një flotë thesari të mbytur. Nga atje ai u nis për në Bahamet, duke lundruar nën Benjamin Hornigold dhe komandën e tij të dytë, Edward Teach. Pasi Hornigold dhe Teach u votuan jashtë komandës, Bellamy mori një anije të kapur si të tijën, përpara se të kapi një anije tregtare të skllevërve më të mëparshëm, Whydah Gally, në pranverën e hershme të vitit 1717. Vetëm dy muaj më vonë, megjithatë , anija u kap në një stuhi nor'easter në brigjet e Massachusetts dhe u fundos, duke marrë Bellamy dhe pjesën më të madhe të ekuipazhit të tij me të. Mbetjet e Whydah Gally u zbuluan në vitin 1984, duke e bërë atë anijen e parë të vërtetuar pirate ndonjëherë të zbuluar në Amerikën e Veriut.

Jeta e hershme Redakto

Bellamy ishte më i riu nga gjashtë fëmijët e njohur të lindur nga Stephen dhe Elizabeth Bellamy në famullinë e HittisleighDevonshire, Mbretëria e Anglisë, në vitin 1689..[4] Elizabeth vdiq shpejt pas kësaj, dhe u varros më 23 shkurt 1689, tre javë para pagëzimit të Samuelit më 18 mars. Pirati i ardhshëm u bë marinar në një moshë të re; në adoleshencën e tij të vonë, ai iu bashkua Marinës Mbretërore dhe luftoi në disa beteja. Megjithëse është spekuluar se ai mund të ketë pasur një grua dhe një fëmijë, nuk ka asnjë provë të qartë historike për këtë.

Karriera Redakto

Gjuetarët e thesareve me sa duket u takuan me pak sukses, pasi ata shpejt u kthyen në pirateri në ekuipazhin e kapitenit të piratit Benjamin Hornigold, i cili komandoi Marianne me shokun e tij të parë, së shpejti për t'u bërë të famshëm Edward "Mjekërrziu" Teach.[5]

Në verën e vitit 1716, ekuipazhi u irritua nga gatishmëria e Hornigold për të sulmuar anijet e Anglisë, vendlindjen e tij. Me shumicën e votave të ekuipazhit, Hornigold u rrëzua si kapiten i Marianne dhe u largua nga anija me ndjekësit e tij besnikë, përfshirë edhe Teach. Ekuipazhi i mbetur prej 90 burrash zgjodhi Bellamy si kapiten.

Pas kapjes së një anije të dytë, Sultana, ajo u bë në një galerë, dhe me miratimin e ekuipazhit, Bellamy e mori atë si të vetin dhe caktoi mikun e tij Palsgrave Williams si komandant të Marianne.[5] Ata lundruan për pak kohë së bashku me Olivier Levasseur, i cili u largua në fillim të vitit 1717 për të sulmuar Amerikën e Jugut.[6] Sidoqoftë, kapja më e madhe e Bellamy ishte të vinte në pranverën e vitit 1717, kur ai vuri në dukje Whydah Gally duke lundruar nëpër Kalimin i Erërave midis Hispaniola dhe Kubës.[5] Ndërtuar në Angli më 1715 si një anije skllevër angleze 300-ton, 31 metra me 18 armë (topa), dhe me shpejtësi deri në 24 km / orë; 15 mph. Bellamy ndoqi Whydah për tre ditë para se të afrohej aq sa duhet për t'u ndezur. Pas një goditje të vetme, Kapiteni Lawrence Prince u dorëzua duke ulur flamurin e anijes. E vërtetë për reputacionin e tij për bujarinë, Bellamy shpërbleu mungesën e rezistencës së Princit duke tregtuar Sultana për Whydah. Duke hequr lagjet e kapitenit dhe duke e përmirësuar anijen në 28 armë, Bellamy ktheu flamurin e tij të ri në veri përgjatë bregdetit lindor të Carolinas dhe në New England.

Kapiteni Charles Johnson (ndoshta një pseudonim) shkroi atë që u bë teksti i parë standard historik mbi piratët, Një Histori e Përgjithshme e Plaçkitjeve dhe Vrasjeve të Piratëve më Famëkeq. Ky burim tregon historinë e Whydah duke kapërcyer një pllakë të komanduar nga Kapiteni Beer. Bellamy kishte dashur ta linte kapitenin të mbante anijen e tij, por ekuipazhi i tij sapo kishte votuar për ta djegur atë, dhe kapiteni i anijes tregtare sapo kishte refuzuar një ftesë për t'u bashkuar me piratët.

Vdekja Redakto

Whydah u përfshi në një stuhi të ashpër të nor'easter nga Cape Cod në mesnatë, më 26 prill 1717 nga brigjet e asaj që është tani Wellfleet, Massachusetts duke marrë Bellamy dhe të tjerë.[7]

Në kulturën popullore Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Top-Earning Pirates". Forbes. 2008-09-19. Marrë më 2015-10-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Johnson, Charles (1724). The history of the pyrates: containing the lives of Captain Mission. Captain Bowen. Captain Kidd ... and their several crews (në anglisht). London: T. Woodward. Marrë më 26 korrik 2017.
  3. ^ "Capt. Samuel Bellamy, Rogue Romeo". National Geographic. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2015. Marrë më 26 maj 2015. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Woodard, Colin (2007). The Republic of Pirates: Being the True and Surprising Story of the Caribbean Pirates and the Man Who Brought Them Down. New York: Harcourt. fq. 28–29. ISBN 978-0-15-603462-3. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2020. Marrë më 4 shtator 2019. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b c Dow, George Francis; Edmonds, John Henry (1923). The pirates of the New England coast, 1630–1730. Argosy-Antiquarian. fq. 116–131. Marrë më 26 maj 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Humanity, History of. "Infamous Pirates | Olivier Levasseur". www.goldenageofpiracy.org. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2017. Marrë më 1 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Snow, Edward R. (1946). Great Storms and Famous Shipwrecks of the New England Coast. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Silverman, Rebecca (5 shkurt 2016). "The Real Pirates of One Piece". Anime News Network. Marrë më 13 mars 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Martin, Liam (25 nëntor 2013). "'Assassin's Creed Pirates' release date announced for December". Digital Spy. Hearst Magazines UK. Marrë më 13 mars 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ Clover, Juli (10 korrik 2014). "'Assassin's Creed Pirates' Named App of the Week, Available for Free". MacRumors. MacRumors.com, LLC. Marrë më 13 mars 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)