Samuel Breese Finli Morse (27 prill, 1791 - 2 prill, 1872) shkencëtar amerikan njihet si shpikës i telegrafit dhe Kodi Morse gjithashtu piktor i skenave historike .

Samuel F. B. Morse
Samuel Finley Breese Morse - Daguerreotype -3g12153v.jpg
U lind në27 prill 1791
Vdiq2 prill 1872
5 West 22nd Street, New York City, New York
Kombësiaamerikan

Lindja dhe edukimiRedakto

Samuel F.B. Morse lindi në Charlestown, Massachusetts, ishte fëmija i parë i gjeografit Jedidiah Morse (1761-1826) dhe Elizabeth Ann Finli Breese (1766-1828)[1]. Babai i Morse ishte një predikues i madh i besimit Kalvinist dhe përkrahës i Partisë Federaliste. Ato jo vetëm që e panë atë si një shpëtimi i madh për traditat (respektimin strikt i të shtunës), por besonte në idenë e një aleancë me Britaninë në lidhje me një të forcë qendrore qeveritare. Jedidiah fort besonte në arsimin Kalvinist dhe deshte ta fusë atë në sistemin arsimor Federalist. Ai ndiqte mësimet në akademinë Phillips në Andover, Massachusetts, pastaj vazhdoi në Yale College ku mori leksione për lëndët e fetare, filozofinë, matematikën, energjin elektrike nga Benjamin Silliman dhe Jeremia Dita. Ai fitonte para nga pikturat. Në 1810, ai u diplomua në Yale College me dekoratën Phi Beta Kappa [2].

PikturaRedakto

TelegrafiRedakto

 
Telegrafi orgjinal i Samuel Morse

Vitet e funditRedakto

Shkrime orgjialeRedakto

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Samuel F. B. Morse". Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2006. Marrë më 2009-04-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ One of Yale's twelve residential places, Morse College, was subsequently named after Morse in 1961
  Commons: Samuel Finley Breese Morse – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto