Sankt Pölten (Shqiptimi gjermanisht: [zaŋkt ˈpœltn̩]) kryesisht i shkurtuar me emrin zyrtar St. Pölten, është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i shtetit të Austrisë së UlëtAustrinë verilindore, me 52,716 banorë më 1 janar 2015. St Pölten është një qytet me statutin e vet (ose Statutarstadt) dhe për këtë arsye është edhe komunë edhe distrikt në Mostviertel.

Sankt Pölten
St. Pölten
Qytet
Sankt Pölten më 2005
Sankt Pölten më 2005
Popullsia
 • Gjithsej54.649
{{{postal_code_type}}}
3100, 3104, 3105, 3106, 3107, 3108, 3140, 3151, 3385
TargatP
Faqja zyrtarehttp://www.st-poelten.gv.at/

Gjeografia

Redakto

Historia

Redakto

Politika

Redakto

Ekonomia

Redakto

Marrëdhëniet ndërkombëtare

Redakto

Kultura

Redakto

Shiko edhe

Redakto

Referimet

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto