Hape menynë kryesore
110px-F1 logo svg.png

Formula 11961
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 8
Piloti kampion Phil Hill
Ekipi kampion Ferrari
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1961 ishte kampionati i 12të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 14 maj dhe mbaroi më 8 tetor, 1961 ku fitues doli për herë të parë një amerikan, Phil Hill pas 2 fitoresh dhe gjithsej 6 podiumesh nga 8 garat e zhvilluara.

Përmbajtja

Garat sezonaleRedakto

Konstruktorët fituesRedakto

Pilotët fituesRedakto

Pozita Piloti Nr. Vendi Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Phil Hill 2   SHBA 38 2 6 5
2 Wolfgang von Trips 4   Gjermania 33 2 4 1
3 Dan Gurney 12   SHBA 21 3
4 Stirling Moss 7   Anglia 21 2 2 1
5 Richie Ginther 6   SHBA 16 3
6 Innes Ireland 15   Anglia 12 1 1
7 Jim Clark 14   Anglia 11 2
8 Bruce McLaren 2   Zelanda e Re 11 1
9 Giancarlo Baghetti 32   Italia 9 1 1
10 Tony Brooks 5   Anglia 6 1
11 Jack Brabham 1   Australia 4 1
12 John Surtees 42   Anglia 4
13 Jo Bonnier 11   Suedia 3
14 Olivier Gendebien 21  } Belgjika 3
15 Jackie Lewis 60   Anglia 3
16 Graham Hill 4   Anglia 3
17 Roy Salvadori 19   Anglia 2
18 Peter Ryan 16   Kanada
19 Ricardo Rodriguez 8   Meksiko
20 Renato Pirocchi 58   Italia
21 Roberto Bussinello 54   Italia
22 Roberto Lippi 52   Italia
23 Roger Penske 6   SHBA
24 Tim Parnell 16   Anglia
25 Tony Marsh 37   Anglia
26 Trevor Taylor 16   Anglia
27 Walt Hansgen 60   SHBA
28 Willy Mairesse 6  } Belgjika
29 Wolfgang Seidel 56   Gjermania
30 Masten Gregory 22   SHBA
31 Tony Maggs 33   Afrika Jugore
32 Brian Naylor 14   Anglia
33 Nino Vaccarella 50   Italia
34 Michael May 46   Zvicra
35 Bernard Collomb 38   Franca
36 Carel Godin de Beaufort 74   Holanda
37 Cliff Allison 32   Anglia
38 Gaetano Starrabba 72   Italia
39 Gerry Ashmore 18   Anglia
40 Giorgio Scarlatti 34   Italia
41 Hans Herrmann 11   Gjermania
42 Lorenzo Bandini 62   Italia
43 Andre Pilette 34  } Belgjika
44 Hap Sharp 3   SHBA
45 Maurice Trintignant 48   Franca
46 Lloyd Ruby 26   SHBA
47 Keith Greene 54   Anglia
48 Jim Hall 17   SHBA
49 Jack Fairman 30   Anglia
50 Ian Burgess 30   Anglia
51 Henry Taylor 20   SHBA
52 Lucien Bianchi 32  } Belgjika

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto