Shën James Kavalier është një kalorës i shekullit të 16-të në Valeta, Maltë, i cili u ndërtua nga Urdhri i Shën Gjonit . Ajo mbikëqyr Bastionin e Shën Jamesit, një bastion i madh me kënd të mbyllur që formon pjesë të Frontit të Tokës Valeta . Shën Xhejms ishte një nga nëntë kalorësit e planifikuar në qytet, edhe pse përfundimisht u ndërtuan vetëm dy, tjetri ishte Shpella identike e Shën Gjonit . Ajo u projektua nga inxhinieri ushtarak italian Francesco Laparelli, ndërsa ndërtimi i tij u mbikëqyr nga ndihmësi i tij maltez Girolamo Cassar . St James Cavalier luajti një rol gjatë kryengritjes së priftërinjve në 1775.

Kalorësi ndodhet në sheshin Castille, afër Auberge de Castille, Bankës Qendrore të Maltës, Shtëpisë së Parlamentit, Bursës së Maltës dhe zyrës postare në Dar Annona. Kalorësi u restaurua si pjesë e Projektit të Mijëvjeçarit të Maltës dhe tani është një qendër kulturore e njohur si Spazju Kreattiv ( Maltez për Hapësirën Krijuese ).

Historia Redakto

Rregulli i spitalorit Redakto

Pas Rrethimit të Madh të Maltës të vitit 1565, në të cilin Perandoria Osmane u përpoq të merrte Maltën por nuk e bëri atë, Urdhri i Shën Gjonit u përgjithmonë në ishull. Urdhri vendosi të ndërtojë një qytet të ri të fortifikuar si kryeqytetin e tyre të ri dhe u quajt Valeta sipas Mjeshtrit të Madh Jean Parisot de Valette . Për ta bërë këtë, De Valette kërkoi ndihmë financiare nga sundimtarë të ndryshëm evropianë. Papa Piu V jo vetëm që ndihmoi financiarisht, por ai gjithashtu dërgoi inxhinierin ushtarak italian Francesco Laparelli në Maltë në mënyrë që të hartonte fortifikimet e kryeqytetit të ri. Ndërtimi i qytetit filloi në Mars 1566 dhe puna vazhdoi gjatë gjithë viteve 1570. Pas largimit të Laparelli nga Malta dhe vdekjes së tij pasuese, ndërtimi i qytetit iu besua ndihmësit të tij maltez, arkitektit dhe inxhinierit ushtarak Girolamo Cassar . [1] St James Cavalier, në vitet e tij të hershme, shpesh njihej si Kulla e Kavalierit ose Kulla e Kalorësisë . [2]

 
Nga një anë tjetër

St James Cavalier ishte një nga ndërtesat e para që u ndërtua në Valeta, së bashku me Kishën e Zojës sonë të Fitoreve dhe pjesën tjetër të fortifikimeve. [3] Kalorësi u ndërtua si një platformë e ngritur mbi të cilën u vendosën armët për të mbrojtur qytetin kundër sulmeve nga ana tokësore, në zonën ku u ndërtua më vonë qyteti i Floriana. Si dhe të ndalonte hyrjen, St James gjithashtu mund të kërcënonte ata që kishin shkelur tashmë mbrojtjen e qytetit. Ajo ishte e lidhur me Kalorësin e Shën Gjonit nga një rrugëkalim nëntokësor tashmë i bllokuar. [4]

Kalorësi u përdor gjithashtu si një stacion sinjalizimi armësh. Tre plumba qëlloheshin çdo ditë, në lindjen e diellit, në mesditë dhe në perëndim të diellit. E para dhe e dyta shënuan hapjen dhe mbylljen e portave të qytetit. Sinjalet e armëve vazhduan të hidheshin nga kavalierët deri rreth vitit 1800, kur filluan të qëlloheshin nga Bateria Përshëndetëse aty pranë. [5]

 
Pamje e Saint James Cavalier nga Sheshi Castille

Në vitin 1686, gjatë gjykimit të Gregorio Carafa, një ndërtesë e vogël e njohur si Dar Annona u shartua në krahun lindor të kalorësit. Ndërtesa fillimisht strehonte Università dei Grani, [6] dhe tani është një zyrë postare. [7]

Shekujt 19 dhe 20 Redakto

Pasi morën kontrollin e Maltës në fillim të shekullit të 19-të, britanikët e shndërruan kalorësin në një rrëmujë oficerësh, një vend ku ushtarët mund të shoqëroheshin. Disa modifikime u bënë në strukturë në këtë pikë, duke përfshirë zëvendësimin e devijimit që çon në çati nga një shkallë dhe rritjen e numrit të dhomave duke ndërtuar një tavan të harkuar brenda dhomës së katit përdhes, duke krijuar kështu dy histori ku kishte pasur vetëm një . Ndryshime u bënë gjithashtu për të ndihmuar në luftimin e lagështisë. [8]

Më vonë, dy cisterna u gërmuan brenda kalorësit për të ruajtur ujin e derdhur në Valeta përmes Ujësjellësit Wignacourt . Kalorësi ruajti ujë për të gjithë qytetin.

Në 1853, u bë një propozim për të shkatërruar kalorësin për t'i hapur rrugë një spitali, por asgjë nuk u materializua. [9]

Luftën e Dytë Botërore, ndërtesa u përdor gjithashtu si një strehë bombash, ndërsa kati i sipërm i saj u bë një dyqan ushqimesh për Institutet e Marinës, Ushtrisë dhe Forcave Ajrore .

Në vitet 1970, Shtypshkronja Qeveritare u zhvendos nga Pallati i Grandmasterit në Shën James dhe qëndroi atje derisa u hapën ambiente të reja në Marsa Industrial Estate në 1996. [10]

Qendra kulturore Redakto

 
Brendësia e Shën James Cavalier
 
Saint James Cavalier natën

Në vitet 1990, Qeveria e Maltës porositi një Master Plan për rehabilitimin e Valetës dhe periferisë së saj. Projekti përfshinte restaurimin e Shën James Cavalier dhe shndërrimin e tij për qëllime kulturore. Restaurimi u ndërmor nga arkitekti maltez Richard England . [8]

Arkitektura Redakto

St James Cavalier është një platformë e madhe artilerie që ka një plan pesëkëndësh. Struktura nuk është hartuar me estetikë në mendje, duke nxjerrë në pah funksionin e saj ushtarak thjesht utilitar. Pavarësisht nga përshtypja e madhësisë së dhënë nga aspekti i jashtëm i ndërtesës, gjysma e strukturës ishte e mbushur me tokë të kompresuar dhe pjesa tjetër përbëhej nga një seri dhomash të rralla dhe një devijim nga i cili topat mund të arrinin në çati.

Kalorësi zë fytyrën e pasme të Bastionit të Shën James dhe duhej të ishte në gjendje të hapte zjarr mbi parapet kryesor të bastionit, pa ndërhyrë në zjarrin e tij. Një numër i revistave të barutit janë të vendosura në pjesën e pasme të strukturës. [11]

Referime Redakto

 1. ^ "History of Valletta". Valletta Local Council (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2015.
 2. ^ David, Borg-Muscat (1933). "Reassessing the September 1775 Rebellion: A Case of Lay Participation or a 'Rising of the Priests'" (PDF). Melita Historica (në anglisht). 3 (2): 242, 256. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 prill 2016. Marrë më 23 mars 2021.
 3. ^ "St James – A Short History". St James Cavalier (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2004-10-13.
 4. ^ Micallef, Martin. "St John's Cavalier". Maltese Association of the SMOM (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014.
 5. ^ "A Brief History". salutingbattery.com (në anglisht). Fondazzjoni Wirt Artna. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015.
 6. ^ "One World – Protecting the most significant buildings, monuments and features of Valletta (44)". Times of Malta (në anglisht). 30 gusht 2008. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2015.
 7. ^ "Post Offices Opening Hours". MaltaPost (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2015.
 8. ^ a b "About St James Cavalier". Fondazzjoni Kreattività (në anglisht). 2015. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2015.
 9. ^ "Regimental Hospitals and Military Hospitals of the Malta Garrison". maltarmc.com (në anglisht). British Army Medical Services And the Malta Garrison 1799 – 1979. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2015.
 10. ^ Cordina, John (19 prill 2013). "Government Printing Press to be strengthened". The Malta Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2013.
 11. ^ "St James Cavalier – Valletta" (PDF). National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands (në anglisht). 28 qershor 2013. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 13 korrik 2015.