Shën Mërtiri

komunë italian

Shën Mërtiri, (Italisht:San Martino di Finita) është një fshat në KalabrisëItali i cili është i banuar me arbëreshë.

Shën Mërtir
Italisht : San Martino di Finita
Komunë
Vendndodhja
Shën Mërtir is located in Itali
Shën Mërtir
Shën Mërtir

Koordinatat: 39°29′V 16°06′L / 39.483°V 16.100°L / 39.483; 16.100

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kalabria
Provinca Kozenca
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 550 m (m.n.d.)
Popullsia 1,177 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Shëmërtinot
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare [1]