Sidney Govou

futbollist francez

Sidney Rodrigue Noukpo Govou (lindur më 27 korrik 1979) është një ish futbollist profesionist francez i cili për herë të fundit luajti për FC Limonest në Championnat de France Amateur 2. Pozicioni i tij natyral ishte anësor por ai ka luajtur edhe si sulmues.

Sidney Govou
KL 2018 (16).jpg
Govou në 2018
Të dhënat personale
Emri i plotëSidney Rodrigue Noukpo Govou[1]
Data e lindjes (1979-07-27) 27 Korrik 1979 (42 vjeç)
Vendi i lindjesLe Puy-en-Velay, Francë
Gjatësia1.75m
PozicioniAnësor
Karriera në rini
1996–2000Lyon
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2000–2010Lyon292(49)
2010–2011Panathinaikos20(1)
2011–2013Evian36(1)
2013–2014Lyon Rezervat2(0)
2014–2015Monts d'Or Azergues28(0)
2015FC Miami City11(3)
2015–2017FC Limonest
Ekipi kombëtar
2002–2010Franca49(10)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 16 mars 2014.
† Ndeshje (Gola).

TrofeRedakto

KlubeRedakto

Lyon

KombëtarjaRedakto

Francë

PersonaleRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010 – List of Players" [FIFA Kupa e Botës Afrika e Jugut 2010 – Lista e lojtarëve] (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 maj 2020. Marrë më 5 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "UEFA Champions League 2004/05 - History - Statistics – UEFA.com". UEFA.com. Marrë më 25 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)