Sivas (ose në shqip Sivash) është qytet në Turqinë qendrore dhe seli i provincës Sivas. Sipas regjistrimit më 2014, qyteti ka pasur 365,000 banorë.

Sivas
Qytet
Vendndodhja
Sivas is located in Turqia
Sivas
Sivas

Koordinatat: 39°45′V 37°01′L / 39.750°V 37.017°L / 39.750; 37.017

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Anatolia Qendrore
Provinca Sivas
Kryetari i Bashkisë Sami Aydın
Partia AKP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 28,488 km2
Lartësia 1,285 m (m.n.d.)
Popullsia 365,000 banorë
Dendësia 130 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Prefiksi (+90) 346
Faqja Zyrtare www.sivas.gov.tr

KlimaRedakto

Sivas ka klimë kontinetiale me verë të nxehtë dhe të thatë dhe dimër të ftohtë dhe me borë. Muajt më të thatë janë korriku dhe gushti, ndërsa muajt më i lagësht janë prilli dhe maji.

EkonomiaRedakto

Historikisht, Sivas ishte i njohur për prodhimin e drithërave. Që nga viti 1913, Sivas prodhoi 79,000 ton drithëra, duke e bërë atë një industri të madhe dhe të suksesshme.[1] Sivas gjithashtu kishte pemishte, duke eksportuar prodhime në Kostandinopojë (Stamboll).[2] Alfalfa dhe bakri u prodhuan gjithashtu në këtë zonë.[3][4] Serikultura u pa në Sivas para vitit 1914.[5]

SportetRedakto

Futbolli është sporti më i popullarizuar: nëpër qytete sheh fëmijë duke luajtur futboll në kohët e mbrëmjes në rrugët e vogla. Klubi i qytetit është Sivasspor, që luan në stadiumin Sivas 4 Eylül.

BinjakëzimetRedakto

Sivas është e binjakëzuar me:[6]

ReferimetRedakto

  1. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan. London: H.M. Stationery Office. f. 60. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan. London: H.M. Stationery Office. f. 62. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan. London: H.M. Stationery Office. f. 63. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan. London: H.M. Stationery Office. f. 74. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan. London: H.M. Stationery Office. f. 64. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b c d e f g "Uzaklar Yakinlaşti - Sivas Twin Towns". Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 dhjetor 2013. Marrë më 31 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "National Commission for Decentralised cooperation". Délégation pour l'Action Extérieure des Collectivités Territoriales (Ministère des Affaires étrangères) (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-10-04. Marrë më 2013-12-26.