Sivas (ose në shqip Sivash) është qytet në Turqinë qendrore dhe seli i provincës Sivas. Sipas regjistrimit më 2014, qyteti ka pasur 365,000 banorë.

Sivasi
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej365.000
Faqja zyrtarewww.sivas.gov.tr

Sivas ka klimë kontinetiale me verë të nxehtë dhe të thatë dhe dimër të ftohtë dhe me borë. Muajt më të thatë janë korriku dhe gushti, ndërsa muajt më i lagësht janë prilli dhe maji.

Ekonomia

Redakto

Historikisht, Sivas ishte i njohur për prodhimin e drithërave. Që nga viti 1913, Sivas prodhoi 79,000 ton drithëra, duke e bërë atë një industri të madhe dhe të suksesshme.[1] Sivas gjithashtu kishte pemishte, duke eksportuar prodhime në Kostandinopojë (Stamboll).[2] Alfalfa dhe bakri u prodhuan gjithashtu në këtë zonë.[3][4] Serikultura u pa në Sivas para vitit 1914.[5]

Sportet

Redakto

Futbolli është sporti më i popullarizuar: nëpër qytete sheh fëmijë duke luajtur futboll në kohët e mbrëmjes në rrugët e vogla. Klubi i qytetit është Sivasspor, që luan në stadiumin Sivas 4 Eylül.

Binjakëzimet

Redakto

Sivas është e binjakëzuar me:[6]

Referime

Redakto
  1. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan. London: H.M. Stationery Office. fq. 60. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan. London: H.M. Stationery Office. fq. 62. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan. London: H.M. Stationery Office. fq. 63. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan. London: H.M. Stationery Office. fq. 74. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan. London: H.M. Stationery Office. fq. 64. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b c d e f g "Uzaklar Yakinlaşti - Sivas Twin Towns". Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2013. Marrë më 31 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "National Commission for Decentralised cooperation". Délégation pour l'Action Extérieure des Collectivités Territoriales (Ministère des Affaires étrangères) (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 2013-10-04. Marrë më 2013-12-26.