Smillovë, (maqedonisht: Смилево/Smilevo) është fshat i Republikës së Maqedonisë, pjesë e komunës së Demir Hisarit. Fshati është i njohur pasi në të filloi Revolucioni i Ilindenit2 gusht të vitit 1903. Gjithashtu në të u formua Organizata e Brendshme Revolucionare Maqedone në të cilën u pru vendimi për revolucion i cili u zhvillua në Smilevë nga 2 deri më 7 maj të të njejtit vit.

Smillovë
Смилево
Fshat
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pellagonia
Komuna Murgashovë
Popullsia 321 banorë (2002)

GjeografiaRedakto

Fshati shtrihet në pjesën më jugore të komunës së Demir Hisarit, në fund të malit Bigla në një lartësi mbidetare 880 m dhe ka sipërfaqe prej 16,4 km2, 1400 ha nga të cilat janë male, 113 ha janë kullosa dhe 104 ha tokë pjellore.

fshati gjendet 10 km larg rrugës Demir Hisar — Manastir.

DemografiaRedakto

Në vitin 1961 fshati kishte 1158 bvanorë numër ky i cili në vitin 1994 ra në 384 për shkak të emigrimit të popullsisë nëpër qytete.