Ndryshimi mes inspektimeve të "Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë''' ishte qeveria e parë krijuar nga [[Kuvendi i Vlorës]] me [[4 dhjetor]] [[1912]].
 
==Anetaret e Kabinetit Qeveritar==
Ismail Qemali - Kryeminister dhe Minister I Jashtem
Dom Nikollë Kaçorri - Zv.Kryeminister
Myfid bej Libohova - Minister i Brendshem
General Mehmet Pashë Derralla - Minister i Luftes
Abdi bej Toptani - Minister i Finances
Dr.Petro Poga - Minister i Grejtesise dhe sistemit Gjygjesor
Dr.Luigj Gurakuqi - Minister i Arsimit
Mid'hat Bey Frashëri - Minister i Puneve Publike
Pandeli Cale - Minister i Agrikultures
Lef Nosi - Minister i Post-Telegrafit
 
[[Kategoria:Historia e Shqipërisë]]
18

edits